Fitch Ratings Türkiye büyüme tahminini artırdı

Fitch Ratings Türkiye büyüme tahminini artırdı

Fitch Ratings, Haziran 2024 tarihli Küresel Ekonomik Görünüm Raporu'nda, Türkiye'nin büyüme tahminini yükseltti.

Fitch Ratings Türkiye büyüme tahminini artırdı

Fitch, Türkiye için enflasyon tahmini üzerine sıkı para politikasının etkili olacağını belirtti. Raporda ayrıca Türk bankaları için risk unsurlarına da değinildi. Fitch Ratings, küresel ekonominin bu yıl yüzde 2,6'ya yükseleceğini ve Türkiye'nin de bu iyileşmeden faydalanacağını açıkladı. Avrupa'da toparlanma ve Çin'in ihracat sektöründeki canlanma gibi faktörlerin küresel büyüme tahminlerini yukarı yönlü revize ettiği belirtildi.

ABD ekonomisinin yavaşladığı ancak kademeli bir düşüş gösterdiği ve büyüme tahmininin bu yıl için yüzde 2,1 seviyesinde kaldığı ifade edildi. ABD ekonomisinin gelecek yıllarda da büyüme hızının düşeceği öngörüldü. Avro Bölgesi ekonomisinin büyüme tahmininin yükseltildiği, Çin ekonomisinin büyüme tahmininin arttığı da raporda yer aldı.

Küresel para politikası döngüsünün yeni bir aşamaya girdiği vurgulanan Fitch raporunda, merkez bankalarının para politikasını gevşetmeye yönelik adımlar attığı ancak enflasyonun hala belirgin şekilde kalıcı olduğu belirtildi. Türkiye ekonomisinin ise ihracattaki toparlanma, ithalattaki düşüş ve iç talepteki güçlü durumun büyümeyi desteklediği ve bu yıl için büyüme tahmininin yüzde 3,5'e revize edildiği rapora yansıdı.
 

DİĞER HABERLER

Dilan Polat için karar günü
Dilan Polat için karar günü
22 Temmuz 2024 Pazartesi
Engin Akyürek
Engin Akyürek'e acı haber
22 Temmuz 2024 Pazartesi