“Hiçbir tehdide boyun eğmedik”

“Hiçbir tehdide boyun eğmedik”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,  ülkemizi, ‘Türkiye modeliyle’ dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına sokma hedefleri doğrultusunda her mecrada yollarına kararlılıkla devam ettiklerini bildirdi. TBMM AK Parti Grup Toplantısı’na katılarak, burada konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Milletimizin hiçbir kesimini enflasyon karşısında ezdirmedik, ezdirmeyeceğiz. Önümüzdeki Temmuz ayında, enflasyon gerçekleşmesine ve şartlara bakarak, gerekirse çalışanlarımızın durumlarını yeniden değerlendireceğiz” dedi. Erdoğan, ülkemize, milletimize hizmet konusunda her zeminde olduğu gibi Türkiye Büyük Millet Meclisi çatısı altında da yoğun bir döneme girdiklerini söyledi.


Gelişmiş ülkelerde alınan ve alınacak tüm önlemlerin de istihdamı koruma amaçlı olduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ülkemizin de ilk sıralarında bulunduğu gelişmekte olan ülkelerin çoğunun ise tablonun pozitif tarafında yer aldığını vurguladı.

Erdoğan, “Onların, toplumlarını sosyal güvenlik destekleriyle geçici olarak ayakta tutmaya çalışıp da yapamadığını, biz salgın döneminde 2 milyon 700 bin ilave istihdam temin ederek başardık. Bizi bu yoldan alıkoyacak hiçbir dayatmaya, hiçbir teklife, hiçbir tehdide boyun eğmedik, eğmeyeceğiz. Salgının etkisini nispeten azaltmasıyla birlikte dünya ticaretindeki değişime baktığımızda, gelişmiş ülkelerin önemli bir kısmının, tablonun negatif kısmında sıralandığını görüyoruz. İstihdam sayısını 30 milyon sınırına getirmiş olmamız, ülkemizi yatırım, istihdam, üretim, ihracat, cari fazla yoluyla büyütme stratejimizin harfiyen işlediğini gösteriyor. Bu yoldan asla geri dönmeyecek, hedeflerimize doğru kararlılıkla yürümeyi sürdüreceğiz” şeklinde konuştu.

Yeni yıl öncesi asgari ücrete yüzde 50 artış sağladıklarını, 2022’inin ilk yarısı için memur ve emekli maaşlarını ise yüzde 26 ila yüzde 31 arasında yükselttiklerine dikkat çeken Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Milletimizin hiçbir kesimini enflasyona ezdirmedik, ezdirmeyeceğiz” dedi.

GEREKİRSE ÇALIŞANLARIMIZIN DURUMUNU YENİDEN DEĞERLENDİRECEĞİZ

Erdoğan, şöyle devam etti:

“Önümüzdeki Temmuz ayında, enflasyon gerçekleşmesine ve şartlara bakarak, gerekirse çalışanlarımızın durumlarını yeniden değerlendireceğiz. Milletimizi fahiş fiyat artışlarına karşı korumak için her alanda ciddi tedbirler almaya başladık. Mesela bu çerçevede özel okul ücretlerindeki artış tavanını enflasyonla, yani yüzde 36 seviyesiyle sınırladık. Bay Kemal çıkmış bu konu ile ilgili konuşuyor, ne konuşuyorsun ya...  Bu iş bizim işimiz ve biz bu işi yaptık. Sen geriden geliyorsun, geriden geliyorsun… Ticaret Bakanlığımız ülke genelinde 100 bin ürün denetimi yaptı. Arz-talep dengesiyle uyuşmayan her konuda elimizdeki hukuki imkânları sonuna kadar kullanıyoruz. Biz çalıştıkça, ürettikçe, büyüdükçe, inşallah karşımızdaki sorunların giderek küçüldüğünü, önemsizleştiğini, basitleştiğini hep birlikte göreceğiz.

Ülkemizin ihracatını 500 milyar dolara çıkarma hedefini ilk açıkladığımızda, birilerinin bunu nasıl istihzayla karşıladığını, kendi akıllarınca dalga geçtiğini biliyoruz. İşte görüldüğü gibi, bu hedefin neredeyse yarısına ulaştık. Buna rağmen hâlâ Türk ekonomisinin odağını yatırım-istihdam-üretimden, faiz-kur-enflasyon sarmalına döndürmeye çalışanlara diyoruz ki, kafanızı kaldırın ve dünyaya bir bakın. Politika faizleriyle enflasyon arasındaki farkın 10 katını geçtiği ülkelerin hiçbirinde, kimse bu durumu sorgulamıyor, muhalefet partileri felaket tellallığı yapmıyor. Dünyada kimsenin takılıp kalmadığı enflasyonla politika faizi arasındaki ilişki, demek ki sadece ülkemize mahsus bir durum”

MUHALEFETE ELEŞTİRİ

Gelişmiş ülkelerin kamuoylarının gıda fiyatlarından kiralara, enerjiden ulaşıma kadar pek çok alanda ciddi artışlar karşısında gelişmeleri sükunetle takip ettiğine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bizde ise kendi ülkesinin felaketinden siyasi çıkar sağlama peşine düşen muhalefet cenahı, yalan ve iftiranın dozunu artırarak ortalığı karıştırmak için canhıraş bir gayret içerisindedir. Biz kimin ne dediğine değil, kendi stratejimizin ne gerektirdiğine bakarak işimizi yürüteceğiz. Önceliğimiz istihdamı artırarak milletimizin geçimini güvence altına alıp, hedeflerimizi birer birer hayata geçirmektir” diye konuştu.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER