İYİ Parti'den meme kanserine toplumsal karşı duyarlılık çağrısı

İYİ Parti'den meme kanserine  toplumsal karşı duyarlılık çağrısı

İYİ Parti Toplumsal Politikalar Adana İl Başkanlığı,  İl Başkanı Göktürk Boyvadaoğlu'nun da katılımıyla Türkiye'de ve Dünya'da meme kanserine dikkat çekmek amacıyla basın açıklaması düzenledi. İYİ Parti Toplumsal Politikalar Başkanlığı adına basın metnini okuyan Doğanay Kürkçü, 5 kişiden birinin yaşamı boyunca kansere yakalandığını belirterek, "Bu sebeple kansere karşı erken tanı ve sağlıklı yaşam kurallarına uyulması toplum için büyük önem taşımaktadır” dedi.

HABER MERKEZİ- Ekim ayının Türkiye’de ve Dünya’da meme kanserine dikkat çekmek ve erken teşhisin önemini hatırlatmak için farkındalık ayı olarak belirlendiğini açıklayan Kürkçü, "Kanser türleri arasında en çok meme kanseri görülmektedir, bununla beraber en yüksek tedavi başarısı da meme kanserinde elde edilmektedir. Her yıl 2,3 milyon kişiye meme kanseri tanısı konulmakta ve 685 bin kadın meme kanserinden yaşamını yitirmektedir. Her 8 kadından biri yaşam boyunca meme kanserine yakalanma riskine sahiptir. Bu sebeple meme kanseri ile ilgili bilgili ve bilinçli olmamız gerekmektedir" şeklinde konuştu.

"5 KADINDAN BİRİNE TANI KONULUYOR"

Türkiye'de her 5 meme kanseri tanısı konulan kadınlardan birinin 40 yaş altında olduğuna dikkat çeken Kürkçü, "Özellikle genç nüfusun farkındalığının artırılması elzemdir. Erken tanıda hastaların yüzde 90'ı iyileşmektedir. 20-40 yaş arası olanların ayda bir kendi kendine kontrol yapmaları ve iki yılda bir meme muayenesi yaptırmaları, 40 yaş üzerindeki vatandaşlarımızın ise ayda bir kendi kendine kontrol yapmaları, yılda bir meme muayenesi yaptırmaları ve iki yılda bir mamografi çektirmeleri erken teşhis için çok önemlidir" dedi.

"SAĞLIKLI YAŞAM KURALLARINA UYARAK AŞILABİLİR"

Tüm kanserlerde olduğu gibi, sağlıklı yaşam kurallarına uyarak kanserin engellenebileceğini hatırlatan Kürkçü, "Sigara kullanmamak, Akdeniz diyetiyle beslenmek, alkol kullanmamak, sağlıklı kiloda kalmak, annelerde 1,5 - 2 yıl emzirmek, haftada 150 dakika egzersiz yapmak gibi basit kurallarla neredeyse kanser türlerinin 3'te birine yakınını önleyebilme ihtimalimiz bulunmaktadır. Küresel düzeyde her yıl 12 milyondan fazla insanın kanser olduğu bir dönemde, sorumluluklarımızın bilincinde olarak kansere karşı hep birlikte mücadele etmeliyiz. Çünkü biz farkındayız, hep birlikte kanseri yeneceğiz" ifadelerini kullandı.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER