Kadına Şiddete Sıfır Tolerans

Kadına Şiddete Sıfır Tolerans

GAZETTE- Adana Valisi Mahmut Demirtaş ve eşi Beyhan Demirtaş, 25 Kasım Uluslararası Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele etkinlikleri kapsamında Murat Göğebakan Kültürevi kursiyerlerine yönelik düzenlenen konferansa katıldı.

Düzenlenen konferansa Demirtaş ailesinin yanı sıra, Yüreğir Kaymakamı Oğuzhan Bingöl, Yüreğir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Kocaispir ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdür Vekili Zeynel Abidin Koç katıldı.
“ÇALIŞMALARIMIZI SÜRDÜRÜYORUZ”
Konferansta konuşan Demirtaş, “Dünyanın son yüzyılda kanayan yarası haline dönüşen kadına karşı şiddetin önlenmesi noktasında devletimizin kanunla belirlediği sınırları görecek, Şiddet Önleme ve İzleme Merkezlerinin yürüttüğü çalışmalara mercek tutacağız. Kadına yönelik olarak gerçekleşeni ise şiddet türleri içerisinde en aciz ve en çirkin olanıdır. Dünyada her gün 137 kadın, eşi ya da bir yakını tarafından öldürülüyor.2017 yılında, dünyada kasten öldürülen kadın sayısı 87.000’dir. Bu kadınların 30 bini eşinin ya da bir yakınının saldırısı sonucu yaşamını yitirmiştir. Ülkemizde de maalesef vicdanlarımıza hançer gibi saplanan, bizi insanlığımızdan utandıran elim vakalar yaşanmaktadır. Bu noktada kadınlarımızı toplumumuzda hak ettiği yere taşımak için, kamu-sivil toplum ele ele vererek çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.
“İYİLİĞİ VE GÜZELLİĞİ YAYACAĞIZ”
Bu çalışmaların başında Güney Adana Kalkınma Programı kapsamında, 2017 yılında başlatılan “Kadınım, Ben de Varım” projesi geldiğini belirten Vali Demirtaş, “Proje dâhilinde bugüne kadar 4.265 vatandaşımıza, kadına yönelik şiddetin önlenmesine dair eğitimler düzenledik. Şiddet Önleme ve İzleme Merkez Müdürlüğümüzce 1.201 vatandaşımıza ulaştık.  Bununla birlikte ilimizde 1 şiddet önleme ve izleme merkeziyle, 3 kadın konuk evimizin bulunduğunu, konuk evlerimizde 846’sı kadın, 550’si çocuk olmak üzere toplam 1.396 vatandaşımızı misafir ettiğimizi belirtmek isterim. Unutmayalım ki bizler, tek bir insanın öldürülmesini, tüm insanlığın öldürülmesine eş tutan bir dinin ve köklü bir medeniyetin mensuplarıyız. Üzerimize biçilen bu şiddet gömleğini yırtıp atmaya, kültür ve medeniyet kodlarımızda var olan güzel hasletleri ortaya çıkarmaya muktedir bir milletiz. O sebeple kendimizden başlayarak ailemizde, mahallemizde ve bulunduğumuz her ortamda, iyiliği ve güzelliği yayma gayreti içerisinde olmalıyız. Aileyi yeniden toplumun merkezine koymalıyız” diye konuştu.
“KADINLARIMIZI AYAĞA KALDIRACAĞIZ”
Demirtaş, “Kadın ile erkeğin birbirlerine emanet olduklarını unutmamalıyız. Edep ve adabın hem kadının hem de erkeğin yoldaşı olduğunu, aklımızdan asla çıkarmamalıyız. Gelecek nesillerin bizlerin üzerine bina olduğunu, dolayısıyla çocuklarımızı en iyi şekilde yetiştirmemiz gerektiğini her vesileyle göstermeliyiz. Evlatlarımızı kız erkek ayrımı yapmaksızın, insan merkezli yetiştirmeliyiz. Saygı ve muhabbet çizgisini diri tutmalı; geleceğe güvenle ve el ele yürümeliyiz. Bugüne kadar olduğu gibi önümüzdeki dönemde de yürüteceğimiz çalışmalarla, kadınlarımızın kendi kimliklerini ve kişiliklerini bulmalarını sağlayacak çalışmaları hayata geçirmeye devam edeceğiz. Adana'nın gündeminden yaşanması muhtemel kadına yönelik şiddet haberlerini mutlaka çıkaracağız. Kadınlarımızı hem psikolojik hem de ekonomik anlamda ayağa kaldıracak; toplum içinde layık oldukları konuma ulaştıracağız” ifadelerini kullandı.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER