Mantı: Her alanda daha çok kadın olmalı

Mantı: Her alanda daha çok kadın olmalı

HABER MERKEZİ- Adana İş Kadınları Derneği (İŞKAD) Başkanı Berman Mantı, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü ile ilgili açıklama yaptı. Açıklamada, üretimden sosyal hayata kadar her alanda ezilen, mağdur edilen, hakları elinden alınan kadınların mücadelesinde her zaman yer alacaklarını belirtti.

Mantı, kadınların üretimde daha fazla rol almaları gerektiğinin altını çizerek, “Toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin önüne geçebilmek için biz kadınlar olarak iş hayatında ve üretimde daha fazla sesimizi duyurmalıyız. Üreten ve ekonomik gücünü eline alan kadın, haklarını korumak ve hak ettiği hayatı kazanabilmek için mücadele gücünü de elinde tutar. Bu yüzden, kadınlarımızın arkasında durmaya, üretimde yeni yollar açmaya ve başarılı rol modeller ile onlara örnekler sunmaya devam edeceğiz. Biz kadınlar bu toplumun diğer yarısını oluşturuyoruz. Ülkemizin kalkınması için bu diğer yarının da ekonomide söz sahibi olması gerekir. Bir toplum, ancak tüm bireylerinin eşit hak ve özgürlükleri kazanmasıyla yükselip güzel yarınlara ulaşabilir. Bunun için de kadınların üretimde daha fazla yer alabilmeleri için daha fazla imkan yaratmalıyız. Bu konuda kadın erkek demeden herkes üzerinde düşeni yapmalı. Çünkü bu sadece kadınların değil kadın erkek toplumun her kesimin mücadelesi” dedi.

Mantı, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü hüzün ve kederle andıklarını belirterek “Bundan tam 164 yıl önce 129 kadın emekçinin hayatını yitirdiği o hazin olay, günümüzde hala acıyla anılıyor. Bizler de İŞKAD olarak kadınların haklarını arama yolunda bir sembol haline gelen, o 129 kadın emekçi kardeşlerimizi ve onlar gibi diğer tüm kardeşlerimizi saygıyla anıyoruz. 8 Mart’ın önemini biliyor ve bu uğurda sadece bir gün değil her gün çalışıyoruz” diye konuştu.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER