Mehmet Sezer: Gazetecilik kutsal bir meslek

Mehmet Sezer: Gazetecilik kutsal bir meslek

Memur-Sen’e bağlı Eğitim-Bir-Sen Adana Şubesi, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla gatezecilere yönelik kahvaltılı toplantı düzenledi. Düzenlenen toplantıda konuşan Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Adana İl Başkanı Mehmet Sezer, “Zor şartlar altında mesai mefhumu gözetmeden çalışan, adeta bir peygamberlik mesleği olan haberciliği onuruyla yapan ve helal yoldan rızkını çıkaran tüm basın mensuplarını tebrik ediyorum” dedi.

Başkan Sezer, “2019 yılını kısa bir şekilde değerlendirmemiz gerekirse geçtiğimiz yılı başarılarla dolu bir şekilde geçirdiğimizi söyleyebilirim. Her şeyden önce 2019 yılının ilk gününde yeni hizmet binamıza taşındık. Sendikamıza ait olan hizmet binamız hem daha derli toplu çalışmamıza hem bize yakışır bir şekilde misafirlerimizi ağırlamamıza hem de kira külfeti gibi bazı sorunlardan kurtulmamıza da vesile oldu. 2019'un en önemli başarılarından birisi de Türkiye'de genel merkezlerinin dışında ilk kez bir sendika şubesinin tarihini ve başarı öyküsünü kitaplaştırmamız oldu. Sevdam Dâvâm Sendikam Kitabımız Türkiye'de bir ilkti ve hala tek. İkincisi de inşallah bize nasip olacak. 871 gündür devam eden Sağlıklı Yaşam Yürüyüşümüz kitaplaşma aşamasında şu an yaklaşık 13000 üyemiz ile kurucu genel başkanımızın açtığı bu Kutlu yolda yürüyüşümüz devam ediyor” diye konuştu.
“TÜM TÜRKİYE’DE BİRİNCİ SIRADAYIZ”
Eğitim-Bir-Sen Adana Şubesi’nin yönetici seçme sınavlarında yüzde 78 oranıyla tüm Türkiye’de birinci olduğunu belirten Sezer, “Sadece Adana merkezde değil tüm ilçelerde yetki Eğitim Bir Sen Adana şubesinde. Geçtiğimiz yıllarda karaya havaya ve denize diktiğimiz bayraklar hala zirvede dalgalanıyor. 
Sendikamız 2020 yılında da hem merkezde hem de tüm ilçelerde Yetkili Sendika olarak devam etmek için mücadelemizi sürdüreceğiz. 2019'un en güzel gelişmelerinden birisi de özellikle Yılın son çeyreğinde yaşandı. Son 4 ayda Türkiye'deki tüm sendikalar ve o sendikaların şubeleri içerisinde Eğitim Bir Sen Adana şubesi 1. oldu bu süreçte sendikamıza tam 414 yeni üye kazandırdık ve Türkiye şampiyon olduk. Sendikamızın üyelerimize sunduğu birçok ücretsiz hizmet var Onlardan birisi de hukuk desteği. İşleri ile ilgili hukuksal bir sorun yaşayan üyelerimiz sendikamız avukatları ile görüşüyor daha sonra bilgilendiriliyorlar. Ardından Eğer gerekirse onlar adına dava açıyoruz. 2019 yılı içerisinde yaklaşık 60 dava kazandık. Bunların çoğu aynı zamanda Emsal teşkil eden kararlardı. Dolayısıyla sadece Adana'daki değil tüm Türkiyedeki eğitimcilerimize fayda sağlıyoruz” ifadelerini kullandı.
“EĞİTİMCİLİK DE GAZETECİLİK GİBİ”
Başkan Sezer, konuşmasının sonunda şu ifadelere yer verdi:
“Sizleri bir arada bulmuşken eğitim camiasının sorunlarına de değinmeden geçmeyeceğim. Özellikle eğitim çalışanlarına yönelik şiddet olayları 2019 yılında adeta Zirve yaptı. Hem şiddet olaylarının hem de vergi dilimi, sözleşmeli öğretmenlerin sorunları ve 3600 ek gösterge gibi diğer Sorunların çözümü için bir an önce öğretmenlik meslek kanununun yasalaşmasını istiyoruz. Bizim bu konuda bir teklifimiz de adına Belediye modeli dediğimiz model. Eğitim-öğretim sezonu başında ve içinde yaşanan ve okul yöneticileri ile velileri karşı karşıya getiren kayıt parası aidat ve benzeri konuları kökünden çözecek bir teklif sunuyoruz. Biz istiyoruz ki nasıl ki belediyeler İller Bankası'ndan nüfusa göre para alıyorlarsa okullara sa öğrenci sayılarına göre Milli Eğitim Bakanlığından bütçe aktarılsın Böylece maddi ve manevi diğer konular da maddi sorunlar da kökünden çözülmüş olur. Eğitimcilik aynı gazetecilik Gibi Kutsal bir meslek. Bu mesleği icra ederken de eğitimciler ne kadar korunursa o kadar başarılı olur. 
Ben bugüne kadar bize verdiğiniz destekten dolayı hepinize teşekkür ediyorum. 2020 yılının hepimize Barış, Huzur ve güzellikler getirmesini diliyor, sizleri saygı ve sevgiyle selamlıyorum.”
Toplantının ardından basın mensuplarına “Sevdam, Davam, Sendikam” adlı kitap, isimleri yazılı ajanda ve kalem hediye edildi.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER