Sektör bilançolarında gıda ve giyim ilk sırada

Sektör bilançolarında gıda ve giyim ilk sırada

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Adana Bölge Müdürlüğü, TÜİK ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın ortak çalışması neticesinde Sektör Bilançoları Araştırması'nı açıkladı.


TÜİK Adana Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, “Türkiye İstatistik Kurumu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın ortak çalışması neticesinde Sektör Bilançoları Araştırması'nın mevcut kapsamının, TÜİK tarafından yayımlanan yıllık sanayi ve hizmet istatistiklerinin ciro büyüklüğü ile kıyaslandığında yaklaşık olarak yüzde 86'lık bir temsil payına sahip firmalardan oluştuğu ve bilanço esasına göre defter tutan 730 bin 221 girişimin idari kayıtları esas alınarak hazırlandığı belirtilmiştir” denildi.

Firma sayısının sektörlere göre dağılımında, toptan ve perakende ticaret; motorlu kara taşıtlarının ve motosikletlerin onarımı sektörünün 225 bin 790 ile en başta yer aldığı ifade edildi. İmalat sektöründe alt sektörlerin toplam girişim sayısı içindeki payları incelendiğinde sırasıyla fabrikasyon metal ürünleri imalatının yüzde 12,3, gıda ürünleri imalatının yüzde 11,3 ve giyim eşyalarının imalatının yüzde 9,3 ile ilk üç sırayı aldığı ifade edildi. İmalat dışı sektörlerde alt sektörlerin toplam girişim sayısı içindeki payları incelendiğinde ise, toptan ticaretin yüzde 17,8, ikamet amaçlı bina inşaatının yüzde 11,4 ve perakende ticaretin yüzde 10,4 ile ilk üç sırayı aldığı bildirildi.

Değerlendirmede, firmaların toplulaştırılmış bilançosuna göre, 2019 yılında toplam aktif büyüklüğün 8 trilyon 591 milyar 115 milyon TL, kısa ve uzun vadeli yabancı kaynaklar toplamının ise 6 trilyon 115 milyar 484 milyon TL olduğu, öz kaynakların toplamının 2 trilyon 475 milyar 631 milyon TL olduğu ifade edildi.

İmalat sektörünün 2 trilyon 330 milyar 829 milyon TL aktif büyüklüğü ile tüm sektörler arasında en önde geldiği, aktif büyüklüğünde ikinci sırayı 1 trilyon 809 milyar 262 milyon TL ile toptan ve perakende ticaretin; motorlu kara taşıtlarının ve motosikletlerin onarımı sektörünün aldığı beliritldi.. Öz kaynaklar bakımından imalat sektörünün 792 milyar 685 milyon TL ile ilk sırada yer aldığı, onu sırasıyla 492 milyar 819 milyon TL ile toptan ve perakende ticaret; motorlu kara taşıtlarının ve motosikletlerin onarımı sektörünün, 358 milyar 650 milyon TL ile de mesleki, bilimsel ve teknik faaliyetler sektörünün takip ettiği belirtildi.
Firmaların toplulaştırılmış gelir tablosu verisine göre 2019 yılında toplam brüt satış 8 trilyon 164 milyar 86 milyon TL, net satışlar ise 7 trilyon 778 milyar 637 milyon TL olurken, yurtdışı satışlarda imalat sektörünün 722 milyar 552 milyon TL ile ilk sırada yer aldığı belirtildi. Net satış gelirinde en fazla geliri 3 trilyon 289 milyar 112 milyon TL ile toptan ve perakende ticaret; motorlu kara taşıtlarının ve motosikletlerin onarımı sektörünün elde ettiği bildirildi.

Firmaların toplulaştırılmış gelir tablosu verisine göre, 2019 yılında sektörlerin toplulaştırılmış dönem net karı 249 milyar 333 milyon TL olarak gerçekleştiği, imalat sektörünün 118 milyar 249 milyon TL ile en yüksek net kar elde eden sektör olduğu belirtildi. Toptan ve perakende ticaret; motorlu kara taşıtlarının ve motosikletlerin onarımı sektörünün 42 milyar 95 milyon TL; mesleki, bilimsel ve teknik faaliyetler sektörünün ise 21 milyar 10 milyon TL net kar elde ettiği; eğitim sektörünün 2019 yılını 1 milyar 402 milyon TL ve gayrimenkul sektörünün 1 milyar 240 milyon TL net zarar ile tamamladığı belirtildi.

Değerlendirmede, kapsamdaki tüm firmaların dönem net karı 249 milyar 333 milyon TL, toplam faaliyet karı 442 milyar 997 milyon TL olarak gerçekleştiği açıklandı.

adem, adem aköl, adem aköl kimdir, Fatma inci gül, inci gül, inci, haber, gazete, gazette, manşet, gazete manşetleri, recep tayyip erdoğan, ömer çelik, adana, büyükşehir, zeydan, zeydan karalar, soner çetin, fatih Mehmet kocaispir, akif kemal akay, türkiye, meclis, siyaset, oy, sağlık, anabülten, ekonomi

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER