Tarım-GFE’de yıllık yüzde 15,35 artış var

Tarım-GFE’de yıllık yüzde 15,35 artış var

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Adana Bölge Müdürlüğü, 2020 yılı Kasım ayı Tarımsal Girdi Fiyat Endeksi (Tarım-GFE) değişim oranlarını açıkladı. TÜİK Adana Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, Tarım-GFE’nin yıllık yüzde 15,35, aylık ise yüzde 3,23 arttığı belirtildi.


Yapılan açıklamada, Tarım-GFE’nin 2020 yılı Kasım ayında bir önceki aya yüzde 3,23, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 14,40, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 15,35 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 9,21 artış gösterdiği bildirildi.

Ana gruplar itibariyle bir önceki aya göre tarımda kullanılan mal ve hizmet endeksinin yüzde 2,16, tarımda kullanılan mal ve hizmet endeksinin yüzde 3,41 artış gösterdiği ifade edildi. Bir önceki yılın aynı ayına göre tarımda kullanılan mal ve hizmet endeksinin yüzde 14,94, tarımsal yatırıma katkı sağlayan mal ve hizmet endeksinin yüzde 17,96 artış gösterdiği ifade edildi.
Bir önceki yılın aynı ayına göre azalış gösteren diğer alt grupların ise yüzde 24,38 ile çiftlik binaları ve yüzde 23,37 ile hayvan yemi olduğu bildirildi. Buna karşılık, bir önceki yılın aynı ayına göre az artış gösteren alt gruplar ise sırasıyla yüzde 0,62 ile veteriner harcamaları, yüzde 0,64 ile tohum ve dikim materyali ve yüzde 0,89 ile enerji ve yağlar alt gruplarında gerçekleştiği belirtildi.

Alt gruplar itibariyle, bir önceki aya göre en fazla artış gösteren diğer alt gruplar ise yüzde 4,06 ile makine bakım masrafları ve yüzde 3,38 ile bina bakım masrafları olduğu bildirildi. Buna karşılık, bir önceki aya göre en az artış gösteren alt gruplar, sırasıyla yüzde 0,35 ile tohum ve dikim materyali, yüzde 0,80 ile diğer mal ve hizmetler ve yüzde 0,94 ile tarımsal ilaçların olduğu açıklandı.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER