Krize Çözüm: Sicil Affı Ve Borç Kapatma Kredisi

TBMM'den borçlulara müjde! O tarihte borçlar siliniyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan borç kapatma kredisi için onay verdi.


TBMM'den borçlulara müjde! O tarihte borçlar siliniyor

Türkiye'deki ekonomik kriz, özellikle kredi borcu olan vatandaşları zor durumda bıraktı. Artan kredi ve kredi kartı faiz oranları, borçlarını ödemekte zorlanan vatandaşları daha da sıkıntıya soktu. Bu duruma çözüm getirmek amacıyla TBMM'den müjdeli bir haber geldi. Yeni bir düzenleme ile hem düşük faizli borç kapatma kredisi verilecek hem de sicil affı getirilecek. Cumhurbaşkanı, borç kapatma kredisi miktarını ve tarihini netleştirdi. Borçlu vatandaşlar, borç kapatma ya da borç transfer kredisi kullanarak borçlarını tek bir çatı altında toplama ve uygun vade seçenekleri ile ödeme fırsatına sahip olacak.

Yeni Torba Yasa ile Sicil Affı Geliyor
Son iki yıldır Türkiye'de yaşanan ekonomik kriz, birçok vatandaşın banka kredileri ve kredi kartı borçlarını ödeyememesine neden oldu. Bu durum, vatandaşların sicilini olumsuz etkiledi ve birçok kişi bankaların kara listesine girdi. Neyse ki TBMM'den gelen yeni torba yasa ile milyonlarca vatandaşa sicil affı müjdesi geldi. Torba yasa maddeleri arasında yer alan düzenleme kabul edilirse, bankaların kara listesinde olan vatandaşlara ödeme kolaylığı sağlanacak ve kara listeden çıkma şansı elde edecekler.

Borç Kapatma Kredisi ve Şartları
Cumhurbaşkanı onaylı borç kapatma kredisi, borçlu vatandaşlar için önemli bir fırsat sunuyor. Bankalara kredi ve kredi kartı borcu olan vatandaşlar, borç kapatma kredisi kullanabilecek. İlk etapta borç kapatma kredisinin miktarı 100.000 TL olarak belirlendi. Devlet bankaları tarafından sağlanacak olan bu kredi, 24 aya kadar vadeli olacak.

Borç kapatma kredisi belirli şartlar doğrultusunda verilecek. Bu krediden yararlanmak isteyenler, Ziraat Bankası, VakıfBank ve Halkbank’a başvuru yapabilecek. Başvuru şartları arasında başka bankalara olan borçların tek çatı altında kamu bankalarında toplanması ve düzenli gelire sahip olunması yer alıyor. 18 yaş üstü herkes bu kredi için kamu bankalarına başvuru yapabilecek.

Sicil Affı Ne Zaman Çıkacak?
Ekonomik kriz nedeniyle Türkiye’de borcu olmayan vatandaş neredeyse kalmadı. Bu sebeple milyonlarca kişi TBMM'deki torba yasaya odaklanmış durumda. Sicil affı da içeren torba yasa maddesinin ne zaman Meclis’ten geçeceği merak ediliyor. Kurban Bayramı'ndan önce TBMM’de sicil affı kanunun onaylanması ve yürürlüğe girmesi bekleniyor. Sicil affı yürürlüğe girdikten sonra vatandaşlar borç kapatma kredisi için de başvuru yapabilecek.

Ekonomik krizle mücadele eden vatandaşlar için TBMM’den gelen sicil affı ve borç kapatma kredisi müjdesi, borç yükünü hafifletmeyi amaçlıyor. Yeni düzenlemeler, borçlu vatandaşlara nefes aldıracak ve ekonomik sıkıntıların hafifletilmesine katkıda bulunacak.Son Dakika Gelişmelerden Vaktinde Haberdar olmak istiyor musunuz? Google News'te Gazette'ye abone olun. 
 

DİĞER HABERLER

4,1 büyüklüğünde deprem!
4,1 büyüklüğünde deprem!
17 Haziran 2024 Pazartesi
Salda Gölü
Salda Gölü'ne asfalt gündem oldu
17 Haziran 2024 Pazartesi
MHP Genel Merkezi’nde bayramlaşma
MHP Genel Merkezi’nde bayramlaşma
17 Haziran 2024 Pazartesi
6 büyüklüğünde deprem!
6 büyüklüğünde deprem!
17 Haziran 2024 Pazartesi