Tetik kadınlara örgütlü mücadele çağrısı yaptı

Tetik kadınlara örgütlü mücadele çağrısı yaptı

HABER MERKEZİ-Memur-Sen Adana Kadınlar Komisyonu Başkanı Ayşe Tetik "Şiddet virüsünün aşısı örgütlü mücadeledir" diyerek tüm kadınlara örgütlü mücadele çağrısı yaptı.


Memur-Sen Adana Kadınlar Komisyonu, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla bugün Memur-Sen Adana Şubesi Hizmet Binası’nda bir basın açıklaması düzenledi. Basın açıklamasını Tetik yaptı.

Tarih boyunca insanlığın temel sorunlarında birisi olan şiddetin dil, din, ırk, sınıf, etnisite, mezhep, cinsiyet ayırt etmediğini ifade eden Tetik şiddetten en çok çocukların, yaşlıların ve kadınların etkilendiğini söyledi.

Kadına şiddete karşı politikaların geliştirilmesinde ve uygulanmasında emek örgütlerinin önemine vurgu yapan Tetik; "Emek örgütleri; şiddet bakımından yüksek riskli meslek gruplarının belirlenmesi, farkındalık çalışmaları yürütülmesi, toplu sözleşme görüşmelerine bu konunun dâhil edilmesi, uygulamaların izleme ve değerlendirmelerinin yapılması, iş yaşamında kadınlara yönelik şiddetin önlenmesi hususlarında kritik kurumlar ve önemli paydaşlardır" dedi.

Tetik açıklamasına şöyle devam etti; "Çalışma hayatının her aşamasında karşılaşılan kadına karşı yıldırma ve tacizler bir bütün olarak mobbing bağlamında işyerinde şiddet olarak görülmelidir. Bu bağlamda 5. Dönem Toplu Sözleşme tekliflerimizin önemi gün geçtikçe artmaktadır. İş yerlerinde kreşlerin açılması, doğum izinlerinin artırılması ve kadın kamu görevlilerine yönelik mobbinge artırımlı ceza uygulanması taleplerimizin takipçisi olacağımızı yineliyoruz.

Bu süreçte Kovid-19 tedbirleri kapsamında uzaktan eğitim veren başörtülü kadın kamu görevlilerine yönelik nefret söylemleri ve ayırımcılığına da tanıklık ettik.  Sendikal misyonumuzun gereği olarak,  bu menfur hadiseyi Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumuna taşıdık ve nihayetinde yetkili merciolayda ayırımcılık yasağının ihlal edildiğine hükmetti."

Ayşe Tetik açıklamasının sonunda; "25 Kasım Uluslararası Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü vesilesi ile Memur-Sen Adana Kadınlar Komisyonları olarak diyoruz ki; Kadına karşı şiddetin karşısında durmak hayatı savunmaktır. Bu savunmanın hakkıyla yapılması için şiddeti cinsiyetler arası değil zihniyetler arası bir çatışma olarak ele almak gerekir. Kadına yönelik şiddete karşı çıkmak; çocuğa, yaşlılara, yetişkinlere yönelik şiddete yani bir bütün olarak şiddet olgusunun kendisine karşı çıkmaktır ki bu şiddeti olağan gören zihniyetle mücadeleyi gerektirir. Zihinleri enfekte ederek kuşaktan kuşağa aktarılabilen şiddet virüsüne karşı mücadele bütünsel ele alınmalı ve örgütlü mücadele ile yürütülmelidir.

Bu önemli gün vesilesiyle; Covid-19 pandemisi sürecinde görevlerini yerine getirmeye çalışırken şiddet ve kötü muameleye maruz kalan kadın kamu görevlileri başta olmak üzere tüm emekçileri selamlıyor ve şiddetle mücadelede yanınızdayız diyoruz" ifadelerini kullandı.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER