Vali Elban’dan 8 Mart mesajı

Vali Elban’dan 8 Mart mesajı

HABER MERKEZİ- Adana Valisi Süleyman Elban, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla kutlama mesajı yayımladı. Vali Elban mesajında, ‘’ Fedakârlığın, şefkatin ve üretkenliğin simgesi olan kadınlarımız; huzurlu, sağlıklı ve gelişmiş bir toplumun yapı taşıdır. Onlar tarihimizin en eski dönemlerinden günümüze kadar üstlendikleri roller ile değerlerimizin temsilcisi, medeniyetimizin mimarı olmuşlardır’’ dedi.

Vali Elban, ‘’8 Mart, kadınların eşitlik ve daha iyi yaşam şartları elde etme uğruna verdikleri mücadelenin bir sonucu olarak 1977 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda alınan bir kararla “Dünya Kadınlar Günü” olarak kutlanmaktadır. Kadınlarımızın gerek sosyal gerekse ekonomik hayatta hak ettikleri saygın yeri alabilmesi, fırsat eşitliklerinden yararlanabilmesi ve bireysel haklarına sahip çıkabilmesi açısından “8 Mart Dünya Kadınlar Günü” önemli bir farkındalık yaratmaktadır. Fedakârlığın, şefkatin ve üretkenliğin simgesi olan kadınlarımız; huzurlu, sağlıklı ve gelişmiş bir toplumun yapı taşıdır. Onlar tarihimizin en eski dönemlerinden günümüze kadar üstlendikleri roller ile değerlerimizin temsilcisi, medeniyetimizin mimarı olmuşlardır. Tarihsel süreç içerisinde yaptıklarıyla tüm dünya kadınlarına da örnek olan Türk kadını, her dönemde erkekler ile birlikte omuz omuza hayatın her aşamasında etkin görev almıştır. Yeri gelmiş devletin başı olabilecek mevkilerde bulunmuş, yeri gelmiş vatanını korumak için cepheye koşmuş, kalem olmuş toplumu aydınlatmış, anne olmuş Mehmetçikler doğurmuş, öğretmen olmuş nice vatan evlatları yetiştirmiştir’’ diye konuştu.

Kadınların kendilerini her alanda geliştirebilecekleri olanakları yaratmaya çalıştıklarını belirten Elban, ‘’Kadınlarımız, tarih boyunca olduğu gibi bugün de sağlıklı, mutlu ve müreffeh bir toplum olma çabamızda en büyük destekçimiz, ülkemizi aydınlık yarınlara taşıyan en önemli gücümüzdür. Bizler kadınlarımızın eğitimli, düşünen, sorgulayan, üretime ve yönetime aktif bir şekilde katılan bireyler olmaları için devletimizin tüm imkanlarını seferber ediyoruz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Bir toplum, bir millet erkek ve kadın denilen iki cins insandan meydana gelir. Mümkün müdür ki, bir toplumun yarısı topraklara zincirlerle bağlı kaldıkça, diğer kısmı göklere yükselebilsin!’ sözlerinin ışığında kadınlarımızın kendilerini her alanda geliştirecekleri olanakları yaratmak için çaba sarf ediyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle tüm dünya kadınlarının gülümsediği bir gelecek dileğiyle; asaletin ve vakarın sembolü şehitlerimizin ve gazilerimizin kıymetli anneleri ile eşleri başta olmak üzere tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyorum’’ ifadelerini kullandı.


 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER