Valilikten onur yemeği

Valilikten onur yemeği

GAZETTE- Adana Valiliği, 19 Eylül Gaziler Günü dolayısıyla şehit aileleri ve gazilerin onuruna yemek düzenledi. Adalet Bakanlığı Göltepe Eğitim Tesisleri’nde düzenlenen programa, Adana Valisi Mahmut Demirtaş ve eşi Beyhan Demirtaş, AK Parti Adana Milletvekili Abdullah Doğru, 10. Tanker Üs Komutanı Hava Pilot Tuğgeneral  Gürel Özusta, Bölge Adliye Mahkemesi Başkanı Hakan Kuzu, Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Başsavcısı Sabri Beytorun, Vali Yardımcısı Zafer Öz, Seyhan Kaymakam Vekili Mustafa Yavuz, Çukurova Kaymakamı Osman Sarı, askeri ve mülki erkân, şehit yakınları, gaziler ve aileleri  katıldı.

Vali Demirtaş yaptığı konuşmada, “Bu toprakları bizlere vatan yapan çok kıymetli şehit ve gazilerimizi daima rahmet ve minnetle anacak, gazilerimizi başımıza taç yapacağız, şehitlerimizin ailelerinin her zaman yanlarında olacağız. 19 Eylül 1921 tarihinden bu güne, 19 Eylül’ü ‘Gaziler Günü’ olarak idrak etmekteyiz. Bu vesileyle başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, aziz şehitlerimize ve ahirete irtihal etmiş kahraman gazilerimize Allah’tan bir kez daha rahmet diliyorum. Sizlerin şahsında ölümü göze alan kahraman gazilerimizin de, 19 Eylül Gaziler Günü’nü kutluyor; minnet ve şükranlarımı sunuyorum.  Milli ve manevi değerleri uğruna gözünü budaktan esirgemeyen, “ölürsem şehit, kalırsam gazi” düşüncesini tüm benliğinde hisseden eşsiz bir milletin mensuplarıyız. Bunda, inancımızın emri olan gaza anlayışının da büyük etkisi vardır. Zira Rabbimiz Kur’an-ı Kerim’de, “Allah yolunda öldürülenlere ölüler demeyin. Hayır, onlar diridirler, fakat siz bilemesiniz.”  buyuruyor. Hadis-i Şeriflerde de dünya imtihanını layıkıyla veren yüksek şahsiyetler olarak tarif edilen şehitlerimiz, Peygamber Efendimizin de komşuları olarak taltif ediliyor” dedi.
“EZANLARIMIZ DİNMEYECEK”
Vali Demirtaş, “1071'de Anadolu kapılarına, 1453'te İstanbul surlarına dayanan ceddimizle, Çanakkale'de ve İstiklal Harbimizin tüm evrelerinde yedi düveli Anadolu’dan söküp atan dedelerimizin özü, aynı özdür. Terörle mücadeleyi canları pahasına sürdüren yiğitlerimizle, Fırat Kalkanı, Zeytindalı ve Pençe Harekâtlarını başarıya ulaştıran kahramanlarımız da, o özün meyveleridir. 15 Temmuz'da vatanımıza kasteden hainleri, yerle yeksan ederek sözde işgal girişimini bertaraf eden maya da, aynı mayadır. O sebeple olay, yer, zaman ve kişiler değişse de değişmeyecek tek bir şey vardır. Bu toprakların evlatları, bin yıllık yurtlarından, milli ve manevi değerlerinden vazgeçmeyecektir. Bunun için de şehadeti, gaziliği göze alacaktır. Şehit ve gazilerimizin kanlarıyla sulanan vatan toprağından bir çakıl taşını dahi feda etmeyecektir. Ay yıldızlı al bayrağımızı, semalarımızdan indirmeyecektir. Ezanlarımızı gök kubbemizden dindirmeyecektir. Sonsuza dek bu coğrafyada birlik ve beraberlik içerisinde yaşama ve var olma şuurundan asla taviz vermeyecektir. Dün harp meydanlarında istiklal ve istikbaline sahip çıkan milletimiz, bugün de huzuruna, güvenliğine kast eden terör örgütleri ve onların maşalarıyla mücadelesini sonuna kadar sürdürecektir” diye konuştu.
“SORUMLUĞUMUZUN FARKINDAYIZ”
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde, hükümet tarafından şehit ailelerinin ve gazilerin acılarını hafifletmek, yaşamlarını kolaylaştırmak adına pek çok çalışmanın yürütüldüğünü dile getiren Demirtaş, “Sizlerle ilgili her meseleyi yakından takip ediyoruz. Sizlere karşı sorumluluklarımızın farkındayız ve ne yapsak sizlerin hakkını ödeyemeyiz. Biliniz ki bir kardeşiniz olarak, kapımız sizlerin derdine derman olmak, sıkıntılarınıza çözüm üretmek, sevinçlerinizi paylaşmak için gece gündüz açıktır. Bu toprakları bizlere vatan yapanlara ve onların yakınlarına hizmet etmek bizim boynumuzun borcudur.’’ sözlerine yer verdi. Şehitlik ve gaziliğin, dünyadaki hiçbir mevki ve makamla ölçülemeyecek kadar yüce makamlar olduğuna değinen Vali Demirtaş konuşmasını; ‘‘Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, toprağı vatan yapan aziz şehitlerimize Allah’tan bir kez daha rahmet diliyorum. Kahraman Gazilerimizin, 19 Eylül Gaziler Günü’nü kutluyor; minnet ve şükranlarımı sunuyorum’’ ifadelerini kullandı.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER