65 yaş üzerine turizm amaçlı seyahat izni

65 yaş üzerine turizm amaçlı seyahat izni

İç işleri bakanlığı 81 il valiliğine 65 yaş üzeri vatandaşların seyahat iznine ilişkin genelge gönderdi. Koronavirüs ile mücadele kapsamında 65 yaş üzeri vatandaşların sokağa çıkması yasaklanmıştı. Yayılma ve bulaşma riskinin azalmasıyla 65 yaş üzeri vatandaşların turizm amaçlı seyahatlerine izin verilmesinin uygun olacağı belirtildi. 

81 il valiliğine gönderilen genelgeye göre, 65 yaş üzeri vatandaşlar, turizm amaçlı seyahat izni belgesi almak için Alo 199 Vefa Sosyal Destek hattı üzerinden veya elektronik ortamda e-Devlet kapısından İçişleri Bakanlığı e-başvuru sistemine girerek seyahat izin işlemleri başlığının altında yer alacak Turizm Amaçlı Seyahat İzin Belgesi verilmesi alt başlığını seçerek başvurularını gerçekleştirebilecek.
Başvuru formunda otel tatili, yazlık, kiralık ev ya da karavan tatili gerekçelerinden biri seçilecek.
EN FAZLA 6 KİŞİ İÇİN BAŞVURU YAPILABİLECEK
Son üç yıl içerisinde organ nakli ve kemik iliği nakli olanlar, immün yetmezliği olanlar, böbrek yetmezliği nedeniyle diyalize giren hastalar hariç turizm amacıyla seyahat izin belgesi almak şartıyla istedikleri yerleşim yerlerine tatil yapmak için gidebilecek. Aynı zamanda Turizm Amaçlı Seyahat İzin Belgesine başvuracak 65 yaş üzeri vatandaşlar kendileri gibi 65 yaş üzeri eş, kardeş ve birinci derece yakınlarını da kapsayacak şekilde en fazla 6 kişi için seyahat izin belgesi için başvuru yapabilecek. 
SAĞLIK KURULUŞUNA GİTMEYE GEREK YOK
Vatandaşların belge almak için herhangi bir sağlık kuruluşu, valilik ya da kaymakamlıklara gitmelerine gerek olmadığını, Turizm Amaçlı Seyahat İzin Belgesi başvurularının, otomatik olarak değerlendirileceği ve sonuçlandırılacağı belirtildi. İzin başvurusu kabul edilenlere SMS yoluyla bilgilendirme yapılacak, ayrıca e-Devlet üzerinden başvuru onay belgesi çıktısı da alınabilecek.
İzin başvurusu kabul edilen 65 yaş ve üzeri vatandaşların bilgileri, otomatik olarak gidecekleri il valilikleri ile kayıtlı olduğu aile hekimine bildirilecek. Kayıtlı oldukları aile hekimleri tarafından gerekli takipleri yapılacak.

 

Etiketler:
65 yaş üstü, kovid-19, salgın, covid-19, koronavirüs, İç işleri bakanlığı,

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER