Adana’nın sinema envanteri çıkarılıyor

Adana’nın sinema envanteri çıkarılıyor

Uçan Balon Çocuk ve Gençlik Derneği tarafından, Avrupa Birliği'nin (AB) desteğiyle yürütülen proje ile Adana'nın sinema mirasının gelecek nesillere aktarılması planlanıyor. Adana Büyükşehir Belediyesi’nin de faydalanıcı ortak olduğu AB destekli Sınırlararası Diyalog Yoluyla Adana'da Sinemaların Somut Olmayan Kültürel Miras Olarak Kimliklendirilmesi, Tanınması ve Topluluk Temelli Envanterinin Çıkarılması Projesi'nin tanıtımı 75. Yıl Sanat Galerisi’nde yapıldı.

ADANA ÇOK ZENGİNLİĞİ OLAN BİR KENT

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, toplantıda yaptığı konuşmada, Adana'nın çok şanslı, çok özellikli, çok zenginliği olan bir kent olduğunu ifade ederek, kent için sinemanın ayrı bir yerinin olduğunu söyledi. Projenin kent için önemine değinen Karalar, "Türkiye'de sinema denilince Adana akla gelmeli. İstanbul belki çok filmin çevrildiği bir yer ama yetiştirdiği sanatçı itibariyle sinema denilince Adana akla gelir hiç tartışmasız. Bu mirası, güzellikleri ortaya çıkarmak için çabalayan tüm arkadaşlarımı kutluyorum." dedi.

ULUSAL VE ULUSLARARASI ÇALIŞTAY…

Uçan Balon Çocuk ve Gençlik Derneği Başkanı Fazilet Aksu da projenin hayal ettikleri gibi sonuçlanmasını umduklarını söyledi.  Bu kapsamda, yaklaşık 120 yıllık Adana sinemalarının tarihi araştırılacak, geçmişten bugüne Adana’da faaliyette bulunan sinema mekanlarının envanteri çıkarılıp haritalanacak. Ayrıca Adana sinema tarihi gezisi rotaları ve katalogları oluşturulacak, kentin sinema tarihiyle ilgili ulusal ve uluslararası çalıştay, kongre ve konferanslar düzenlenecek. AA

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER