Lezzet festivaline yoğun mesai

Lezzet festivaline yoğun mesai

GAZETTE- ‘‘Büyük Akdeniz Şöleni’’ temasıyla 4-5-6 Ekim’de üçüncüsü düzenlenecek olan Uluslararası Adana Lezzet Festivali’nin tanıtım toplantısı Adana Valisi Mahmut Demirtaş’ın katılımıyla gerçekleştirildi. 

İstanbul’da düzenlenen toplantıya Vali Demirtaş’ın yanı sıra Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Seyhan Kaymakam Vekili Mustafa Yavuz, ilçe belediye başkanları, ulusal gazetelerin temsilcileri, oda başkanları ile Lezzet Festivali yürütme kurulu üyeleri katıldı.
Toplantıda konuşan Demirtaş, “Adana; derin tarihi, coğrafi ve stratejik konumuyla, geçmişten bugüne pek çok medeniyete ev sahipliği yapan, Anadolu’nun ve dünyanın en eski yerleşim merkezlerinden biridir. Hiç kuşkusuz bu tarihsel derinlik, birçok kültürel zenginliği de beraberinde getirmektedir. Bu kültürel çeşitliliğin en önemli unsurlarından biri de, yemek kültürüdür. Bilindiği üzere bugünün dünyasında artık geleneksel mutfaklar ön plana çıkmış durumda. Tüm isim yapmış şefler, geleneksel mutfaklara ve pişirme tekniklerine yönelmektedirler. Geleneksel mutfağımıza ait değerlerin ön plana çıkarılması ve gastronominin önemli sektörlerden biri haline dönüşmesi ise, ülkemiz ve ilimiz ekonomisi açısından büyük önem arz etmektedir. Bunun için mevcut gastronomi potansiyelimizin ve geleneksel lezzetlerimizin yozlaştırılmadan, özü korunarak, geleceğe aktarılması büyük önem arz etmektedir” dedi.
“LEZZETLERİMİZİ GELECEĞE AKTARACAĞIZ”
Yerel mutfağın değerlerini koruyarak, bugüne adapte etmeye ve geleceğe taşımaya gayret ettiklerini ifade eden Vali Demirtaş, ‘Festival süresince Adana'nın en "yerel" ve en "geleneksel" mutfak kültürünü, ülkemize ve tüm dünyaya tanıtacağız. Böylelikle Adana mutfağının tüm unsurlarını ziyaretçilerimizle paylaşırken, unutulmaya yüz tutan geleneksel yemek bilgimizin tanıtımına, bilinirliğinin artırılmasına ve geleceğe aktarılmasına da hizmet edeceğiz. Festivalimizi Merkez Park Festival alanında birbirinden değerli yerel, ulusal ve uluslararası şeflerin düzenleyeceği gastro-şovlarla zenginleştireceğiz. Gastronomi dünyasının kıymetli isimlerini Adana’da buluşturacak; tadım oturumları, söyleşiler, paneller ve mutfak atölyeleri gerçekleştireceğiz. Öte yandan aynı bölgede ve aynı damak tadında birleştiğimiz Gaziantep ve Hatay mutfaklarının eşsiz lezzetlerini de konuk şehirlerimiz olarak, açacağımız stantlarla ziyaretçilerimizin beğenisine sunacağız. Böylelikle Güneyin enfes tatlarını, komşu illerimizle birlikte Torosların ötesine taşıyacağız” diye konuştu.
BİRÇOK ÜLKE BU ŞÖLENE KONUK OLACAK
Festivali “Büyük Akdeniz Şöleni” sloganına uygun olarak, Akdeniz havzasında yer alan ülkelerden Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, İtalya, Malta, Lübnan ve Fas’ın konuk olacağını ve festival süresince kendi ülkelerinin geleneksel yemeklerini tanıtmak için stant açacaklarını dile getiren Vali Demirtaş, “Adana’da, Uzakdoğu’dan Akdeniz’e eşsiz bir lezzet şölenine tanık olurken, festivale katılan ülkeler arasında da dostluk ve sevgi köprüsünü hep birlikte inşa edeceğiz. Ayrıca konuklarımız festival kapsamında Adana’nın tarımdaki gözbebeği ürünleri narenciye, zeytin, yer fıstığı ve pamuk hasadına katılacaklar ve düzenleyeceğimiz doğa, tarih ve kültür turlarıyla ilimizin güzelliklerini keşfedecekler. Ziyaretçilerimiz, bu sayede Adana kültürünü ve yaşamını daha yakından tanıma fırsatı bulacaklar. Bilinirliği, tanınırlığı Avrupa’dan Uzakdoğu’ya yayılan ve Adana’nın, Adana insanının emeğinin ürünü olan festivalimiz için markalaşma sürecini başlattık ve en kısa zamanda bu süreci tamama erdireceğiz” ifadelerini kullandı.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER