Adem Aköl: Kendi Ayağına Kurşun Sıkma

Adem Aköl: Kendi Ayağına Kurşun Sıkma

Gazette Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı ve Başyazarı Adem Aköl, geçtiğimiz Pazartesi günü açıklanan ''Koronavirüs ile Mücadelede Kontrollü Normalleşme Süreci''ni değerlendirdi. Aköl yazdığı köşe yazısında, ''Normalleşme sürecinin start aldığı pazartesi sabahından başlayarak bu kuralları dikkate almayan, yahut da işine geldiği gibi yorumlayarak kucağımıza her an patlamaya hazır bomba koyan o kadar çok işletme var ki… Gelin, kendi ayağımıza kurşun sıkmayalım; hem işletme sahipleri hem de vatandaş olarak basit birkaç kurala uymakla bu virüsün daha fazla yayılmasını önleyerek, yeniden kapanmanın şartlarını oluşturmayalım. Kapanmanın hem kendimize hem de ülke ekonomimize vurduğu darbenin şiddetini hep birlikte yaşayarak gördük… Tekrarını yaşamayı; ne ben, ne sen, ne de ülkemiz artık kaldıramaz'' ifadelerini kullandı.

YENİ BİR NORMALLEŞME SÜRECİ

ADEM AKÖL, ''Atalarımızın uzun yaşanmışlıklar sonucunda ürettikleri çok güzel bir sözdür ‘kendi ayağına kurşun sıkmak…’ İyi bir iş yaptığını zannederek kişinin kendine verdiği zararın şiddetini vurgular… Bazen de ‘ne toplarsam kardır’ düşüncesi ile, bilerek yapar bunu; işin sonunda ayağından olacağını umursamadan. Yeni bir normalleşme süreci ile uyandı tüm Türkiye geçtiğimiz pazartesi sabahı… Yeni bölgelere ayrıldı ülkemiz: Kırmızı, Turuncu, Sarı ve Mavi diye… Covid-19 bakımından en riskli bölgeden en temiz bölgeye doğru 4 kategoride değerlendirildi 81 ilimiz… Kırmızı, en riskli bölgeleri; turuncu, biraz daha az risk taşıyan bölgeleri; sarı, nisbeten daha risksiz; mavi ise temiz olan bölgeleri gösteriyor, uzun bir süre yaşam biçimimizi şekillendirecek olan Türkiye haritası'' diye konuştu.

HES KODU DA FAYDA SAĞLAMAZ

AKÖL, ''Pandemi rehberi, yüzde 50 kapasite zorunluluğu getirirken yapılmak istenen; insanların üst üste oturmasını engelleyip, tüm alana yayarak sosyal mesafeyi sağlamaktı… Halbuki mekanın zaten kullanılmayan bölümlerini boş bırakarak tüm müşteriyi ambiyansı daha hoş olan bölümlere sıkıştırmak hiç doğru değildir… Dip dibe masaların etrafına sıkışmış, hararetle sohbet eden maskesiz insanların etrafa yaydıkları zerrecikler içerisinde Covid-19 virüsünün olmayacağını hiç kimse söyleyemez… Virüsün her an vücudumuza girme ihtimali olduğu için, müşterilerin HES kodu ile mekana alınması da bir fayda sağlamayacaktır. Gelin, kendi ayağımıza kurşun sıkmayalım; hem işletme sahipleri hem de vatandaş olarak basit birkaç kurala uymakla bu virüsün daha fazla yayılmasını önleyerek, yeniden kapanmanın şartlarını oluşturmayalım'' dedi.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER