Av. Özkale: Küçük esnaf zedeleniyor

Av. Özkale: Küçük esnaf zedeleniyor

Tüketici Haklarını Koruma ve Dayanışma Birliği (TÜKO-BİR) Adana Şube Başkanı Avukat Rumeysa Özkale, Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkındaki Kanun Taslağının bir an evvel yasalaşması gerektiğini söyledi. Av. Özkale Gazette’ye yaptığı açıklamada, ‘’Zincir marketlerin geçmişten günümüze artması, küçük ve orta ölçekli esnafların ekonomik pazardaki yerini etkilemekte, satış ve pazarlama yönünden küçük esnafı zedelemektedir’’ dedi.


‘’ESNAFIN SATIŞ VERİMLİLİĞİNİ DÜŞÜRÜYOR’’

Av. Özkale, ‘’Dev gibi büyüyen Zincir Marketler karşısında ezilen küçük esnaflar özellikle geçirmiş olduğumuz Pandemi sürecinde güvencesiz kapanma nedenlerine bağlı olarak iş yerlerini kapatmak zorunda kalmıştır. Zincir marketlerin günümüzde Pazar ağı oldukça artmış ve neredeyse kartelleşen zincir marketlerin ulaşmadığı şehirden köye tek bir bölge dahi kalmamıştır. Hal böyle iken küçük ve orta ölçekli esnafın büyük marketler tarafından haksız rekabete yol açan politikaları karşısında zayıflığının ortadan kaldırılması gerekliliği gündem konusunu oluşturmaktadır. Zincir marketlerin haksız rekabet politikaları olarak tedarikçilerle ürünler üzerinden düşük fiyatlı anlaşmalar yapılması, tedarik maliyetinin azaltılması ve ürünlerin piyasadan daha cazip fiyatlar üzerinden satışa sunulması sebepleri ile kendi kar marjlarını yükseltirken esnafın satış verimliliğini düşürmektedir’’ diye konuştu.

‘’HAKSIZ REKABET DENGESİZLİĞE YOL AÇIYOR’’

Haksız rekabet politikalarının piyasada dengesizliğe yol açtığını dile getiren Özkale, ‘’Zincir Marketlerin her türlü ürün ve eşya satışı büyük bir sorun olarak görünmektedir. Şöyle ki zincir marketler kırtasiyeden, giyime, beyaz eşyaya her türlü ürünü satışa sunmaktadır. Bu satış sisteminin değiştirilerek hazırlanan torba teklifle 1.500 metrekareden büyük mağazalar hariç olmak üzere zincir gıda marketlerinde tütün ürünleri, mobilya, cep telefonu vb. eşya satışı yasaklanacak. Büyük mağaza, zincir mağazalar ve AVM’lerin çalışma saatleri kısıtlanacak haftanın 6 günü sabah saat 10:00 ve akşam 20:00 arası açık pazar günü ise kapalı olacak şekilde düzenlenecek’’ ifadelerini kullandı.

‘’BAĞIMSIZ BİR KURUM OLUŞTURULMALIDIR’’

Av. Rumeysa Özkale, konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

‘’Piyasaya olumsuz yansıyan bu haksız rekabet politikalarının değiştirilmesi amacıyla acilen yasal bir düzenleme ve bu yasal düzenlemede getirilen kurallar kapsamında denetleyici bağımsız bir kurum oluşturulmalıdır. İşte bu sorunlarına çözüm getirecek yeni bir yasal düzenleme ve piyasa denetleyici bağımsız bir kurul ihtiyacı ile Pandemi koşullarında daha da artan kartelleşme sorununa çözüm arayışı sebebine bağlı olarak Meclise, Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkındaki Kanun Taslağı sunulmuştur.’’

PEKİ, KANUN TEKLİFİNDE NELER YER ALIYOR?

-Zincir marketler, nüfusu 50.000’den az olan beldelerde ve ilçelerde açılamaz. 50.000 kişiden sonraki her 50.000 kişi için, her bir Zincir Marketin bir market açmasına izin verilir.

-Valilikçe belirlenen turizm alanlarının dışında; köy statüsündeyken mahalle olarak ilçe belediyesine katılan yerleşim yerlerinde Zincir Market açılamaz.

-Nüfusla ilgili ölçütlerde, Türkiye İstatistik Kurumu’nca açıklanan en son nüfus verileri esas alınır.

-Türkiye’de perakendecilik sektörüne ilgili alanlardan katılımcılarla oluşmuş, küçük esnaf ve tedarikçi firmaları fiyatlandırma politikaları konusunda karar alma sürecine katılabilecek bağımsız nitelikte “Esnaf ve Sanatkarlar Koruma Kurulu” kurulacak.

-Kurul içerisinde Ticaret Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlıklarından üyeler ile Esnaf ve Sanatkar Odalarından, Ticaret ve Sanayi Odalarından üyeler ve tüketici derneklerinden üyeler bulunacak.

Ancak yasal düzlemde tartışılan bu sorunları bir nebze de olsa çözebilmek için Meclis’e taşınan Kanun Teklifi henüz yasalaşmamıştır. Serbest piyasada ekonomik dengenin oluşturulması, küçük esnafın Zincir Marketlerin pazarlama stratejilerinden etkilenmemesi için acilen Kanun Teklifinin yasalaştırılması ile haksız rekabeti canlandıran firmaların önüne geçilmesi gerekmektedir. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan çalışmalar da Kanun Taslağının bu sene içerisinde yasalaşacağını göstermektedir.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER