Avukat Enes Şahin: Tazminat alabilmek için mağduriyet lazım

Avukat Enes Şahin: Tazminat alabilmek için mağduriyet lazım

Gazette Gazetesi İmtiyaz Sahibi Fatma İnci Gül’ün Gazette TV'de hazırlayıp sunduğu “İnci Gül ile Biz Bize” canlı yayın programının bu haftaki konuğu Avukat Enes Şahin oldu. 

Yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgınının özel üniversite ve vakıf üniversitelerine etkilerinin konuşulduğu programda mağduriyetin yaşandığı durumlarda tazminat hakkının doğacağına değinen Şahin, “Tazminat talep edebilmek için bir mağduriyetinin olması lazım ekstradan bu mağduriyetten dolayı zarar tazmini söz konusu olabilir. Okulun bir kusuru yoksa tazminat talep edemezsiniz. Tazminatın, ayıplı hizmetten farkı tazminatta kusur söz konusudur. İnternet sistemini, uzaktan eğitim sistemini kurmamış okullar mevcut. Bütün okullar kurmuş sizin okulunuz bu hizmeti kurmamışsa, eksik kurmuşsa, veli veya öğrenciye hizmette aksaklıklar varsa o zaman tazminat isteme hakkı verilecektir. Uzaktan eğitim yapılamamış tamamen bir zarar söz konusu artık” dedi.
“BÜTÜN SEKTÖRLERİ OLUMSUZ ETKİLEDİ”
Avukat Şahin, “Ülkemizde ve dünyada Kovid-19, bütün sektörleri olumsuz etkiledi. İşçiler de işverenler de öğrenciler de öğretmenler de veliler de etkilendi. Bu etkilerin olumsuzlukları bir nebze de olsa giderilmelidir. Biz burada bugün özel okullar, vakıf üniversiteleri, özel üniversiteler, özel anaokulları, özel eğitim kurumlarıyla ilgili bu olumsuzluklardan veli ya da öğrencinin en azından zararın neresinden dönerseniz kardır başlığı altından ne gibi hakları olduğu hususunu değerlendireceğiz. Sizin de dediğiniz gibi internetsizlikten dolayı mağduriyet yaşayan birçok üniversite öğrencisi, lise öğrencisi ortada kalmıştır. Ben öncelikle bu sözleşmelerle birlikte ne gibi hakların verildiğine değinmek istiyorum. Özel okullar ve vakıf üniversitelerinin yapmış olduğu sözleşmeler, hukuk bakımından iki hukuk dalını da ilgilendirmektedir” diye konuştu.
“MAĞDURİYET SÖZ KONUSU OLACAKTIR”
Şahin, “Burada bir mağduriyet söz konusu olacaktır. Tazminat kısmına değinecek olursak şu şekilde; tüketici kanuna göre ayıplı hizmetten dolayı tazminatı talep edemiyorsunuz bedel iadesi ya da hizmetin yenilenmesi talep ediliyor ama borçlar kanununa göre bir tazminat talep etme hakkı söz konusu olabilir. Tazminat talep edebilmek için bir mağduriyetinin olması lazım ekstradan bu mağduriyetten dolayı zarar tazmini söz konusu olabilir. Okulun bir kusuru yoksa tazminat talep edemezsiniz. Tazminatın, ayıplı hizmetten farkı tazminatta kusur söz konusudur. İnternet sistemini, uzaktan eğitim sistemini kurmamış okullar mevcut. Bütün okullar kurmuş sizin okulunuz bu hizmeti kurmamışsa, eksik kurmuşsa, hizmette aksaklıklar varsa o zaman tazminat isteme hakkı verilecektir veli veya öğrenciye. Uzaktan eğitim yapılamamış tamamen bir zarar söz konusu artık” ifadelerini kullandı.
Röportajın tamamını perşembe günü Gazette’den okuyabilir, Youtube/GazetteTV adresinden de izleyebilirsiniz.

 

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER