Barajların sularının kaybına kalıcı çözüm

Barajların sularının kaybına kalıcı çözüm

İskenderun Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği öğrencisi Muhammet Ali Saydan, baraj sularının buharlaşmasını önlemek için proje geliştiriyor. Türkiye’de her yıl baraj gölü sularının yüzde 55’inin buharlaştığını belirten Saydan, “Kaybı ve felaket zincirini önlemek için bu yapıyı yapay bir şekilde oluşturup bir baraj gölünün yüzeyini tamamen kaplamak mümkündür. Bu şekilde baraj gölündeki buharlaşma engellenmiş olacaktır” dedi.Makine tasarımı ve çevre yararına teknolojilerle uğraştığını ve kendisine ait birkaç projesinin olduğunu dile getiren 20 yaşındaki üniversite öğrencisi, “Günümüz Türkiye'sinde baraj gölü sularının yüzde 55'i buharlaşmaktadır. Bu sadece su kaybına neden olmayıp bölgede sonraki yıllardaki yağış miktarını da düşürmektedir ve birçok alanda sorunlar çıkarmaktadır. Dünya genelinde bu kaybı ve felaket zincirini önlemek için birçok çalışma denenmiş ancak pek de etkili olmaması ve bazı yöntemlerin çevreye daha çok zarar vermesi nedeniyle yaygın olarak kullanıma geçmemiştir. Bu yapıyı yapay bir şekilde oluşturup bir baraj gölünün yüzeyini tamamen kaplamak mümkündür. Baraj gölü teknik olarak bir yeraltı suyu gölü haline gelecektir. Bu şekilde baraj gölündeki buharlaşma engellenmiş olacaktır” diye konuştu.“İŞ BİRLİĞİNE İHTİYACIM VAR”
Saydan, “Bu projeyi de tamamen doğadan esinlenerek geliştirdim ve hala proje aşamasında. Kendi üniversitemin teknoloji transfer ofisine projemi yolladım, onlar da geliştirmeye çalışacak. Projeyi denemek için bir belediye başkanıyla iş birliğine ihtiyacım var. Ayrıca bilgiyi toplum üretir ve tüm topluma aittir felsefesiyle patent almayı reddediyorum ve bu projeyi yayınlayıp daha fazla insana ulaşmasını sağlayan Gazette ekibine sonsuz teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.
PROJENİN FAYDALARI:
Tarım, elektrik üretimi, çeşme suları gibi baraj suyuna bağımlı alanların canlanacağını belirten Saydan, projenin faydalarını şöyle sıraladı:
“Su kaybını büyük oranda engeller.
Baraj göllerinin sebep olduğu iklim bozulmalarını ortadan kaldırır.
Baraj yüzeyi tarım ve hayvancılık başta olmak üzere birçok alanda kullanıma açılabilir.
Birçok canlıya ev sahipliği yapar.
Su kirliliği büyük oranda engellenir.”

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER