Baro’dan insan hakları konferansı

Baro’dan insan hakları konferansı

GAZETTE- Adana Barosu, İnsan Hakları Haftası etkinlikleri kapsamında "Türkiye’de İnsan Hakları” başlığıyla konferans düzenledi. Konferansın moderatörlüğünü TBB Delegesi Av. Ümit Büyükdağ yaptı.

Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekili Av. Dr. Sezgin Tanrıkulu, İlahiyatçı-Yazar R. İhsan Eliaçık, Çağdaş Hukukçular Derneği Genel Sekreteri Av. Nergiz Tuba Aslan konuşmacı olarak katıldıkları konferansa, CHP Adana Milletvekilleri Dr.Müzeyyen Şevkin ve Ayhan Barut, CHP İl Başkanı Mehmet Çelebi, Çukurova İlçe Başkanı Av. Remzi Ümit Atay, Adana Milletvekilleri Ayhan Barut, önceki dönem Adana milletvekilleri Zülfikar İnönü Tümer, İbrahim Özdiş, önceki dönem baro başkanları Av. M. Ziya Yergök, Av. Mengücek Gazi Çıtırık, Baro Başkanı Av. Veli Küçük, Başkan Yardımcısı Av.Sabahattin Gümüş, Genel Sekreteri Av. Semih Gökayaz, Saymanımız Av. İlknur Önal, yönetim kurulu üyeleri; Av. Timur Ortatepe,  Av. Mert Kuşdemir, A. Duygu Özgüven, avukatlar, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve davetliler katıldı.
Konferans öncesinde konuşan Küçük,  insan haklarına yönelik yapılan saldırılara dikkat çekerek,  Türkiye'de insan hakları ihlallerinde özellikle son dönemde kadına şiddetin öne çıkmasından duyduğu üzüntüyü belirtti.Küçük, insan hakları konusunda Türkiye’nin hakkında en fazla olumsuz karar verilen ülke olarak sınıfta kaldığını bildirdi.Küçük, “Bugün ülkemizde olumsuz vakalar üzerinden yola çıktığımızda 10 Aralık ancak bir anma, aydınlanma ve farkındalık yaratma günü olarak belki değerlendirilebilir. Ve biz de bu programla meslektaşlarımıza ve Adanalılara katkı sunmak istedik. Afiş üzerinde yer alan görseller aslında ülkemizin İnsan Hakları macerasını ve geldiği noktayı göstermektedir. Diyarbakır’da Dört Ayaklı Minare önünde tarihi ve kültürel değerlere sahip çıkarken yaptığı basın açıklaması esnasında 4 yıl önce katledilen Diyarbakır Baro Başkanı Av. Tahir Elçi var. Maalesef herkesin gözü önünde işlenen bu cinayette 4 yıl da bir arpa boyu yol alınamadı ve resmî merciler de bahanelere sığınmaktadır. Biz bir an evvel bu cinayetin aydınlatılmasını istiyoruz. Bir başka demokrasi şehidimiz yazdığı yazılar nedeniyle katledilen Uğur Mumcu. Bir alt sırada Gezi Parkı direnişlerinde kaybettiğimiz gençleri ve aydınlarımızı saygıyla anıyoruz” dedi.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER