Berberler faaliyete geçti

Berberler faaliyete geçti

Yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) ile mücadele tedbirleri kapsamında berber, güzellik salonu veya merkezi, kuaför gibi iş yerlerinin faaliyetleri 21 Mart tarihinde geçici olarak durdurulmuş, salgının etkileri gözetilerek belirlenecek kurallara uyulması kaydıyla da 11 Mayıs tarihinde iş yerleri faaliyete geçti ve müşterilerine kapılarını açtılar. 

Yayınlanan genelgeye göre; açılan berber, güzellik salonu ve kuaförler, 09:00- 21:00 saatleri arasında açık kalacak. Randevu sistemiyle çalışması esas alınan işletmelerde, çalışanların muhakkak maske kullanması gerektiği ve müşteriye yönelik işleme başlanmadan önce mutlaka müşterinin oturacağı, temas edebileceği tüm alanlar ile zeminin temizliği/dezenfeksiyonu yapılacak, her işlem sonrası bu temizlik tekrarlanması zorunlu hale geldi. 
TEK KULLANIMLIK MALZEMELER KULLANILACAK 
Saç kesimi, yıkama, boyama işlemleri esnasında kullanılan havlu, önlük gibi malzemeler tek kullanımlık malzemeler olması ya da kişiye özel havlu, önlük sağlanacak. Müşteriye isterse kendi kişisel havlu, tarak gibi kişisel malzemelerin yanlarında getirebilecekleri hususu randevu aşamasında bildirilecek. Ayrıca jilet ve ustura kullanımının geçici süreliğine durdurulacak ancak sakal tıraşı makinesi ile kısaltma şeklinde yapılabilecek. Ense fırçası kullanımı, dezenfekte edilmesinde yaşanan sıkıntılar ve çok fazla yere veya yüzeye temas etmesi nedeniyle geçici süreliğine durdurulacak. Genelgede ayrıca iş yerlerinin bulunduğu illerden başka illere giden berber, güzellik salonu-merkezi, kuaför gibi iş yeri sahipleri ve çalışanlarının şehir giriş/çıkış kısıtlaması bulunan 24 ile giriş/çıkış yapabilmesine (anılan iş yerlerinden biri ile illiyet bağını gösteren işyeri ruhsatı, SGK kayıt belgesi vb. belgelerden birinin ibraz edilmesi şartı ile) seyahat izin belgesi aranmaksızın izin verilecek
SAĞLIĞIMIZ HER ŞEYDEN ÖNEMLİ 
Adana’nın Yüreğir ilçesinde 20 yıldır berberlik yapan Derviş Gülken, “20 yıldır berberlik yapıyorum. İlk defa yaptığım işi tedirginlik içerisinde yapıyorum. Biz, zaten yüzde 80 randevu sistemiyle çalışıyorduk. Şu an ise yüzde 100 randevu sistemine geçtik. Boş saatimiz yok. Uzun zamandır böyle dolu olmuyordu iş yeri, yetişemiyoruz. Çalışmamız gerekiyor ama sağlımız da önemli maskelerimizi, eldivenimizi kullanmayı ihmal etmiyoruz. Kullandığımız ürünleri dezenfekte ediyoruz ama dediğim insanlarla yakın temaslarda bulunduğumuz için tedirginiz. Tabi korku da var” dedi. 

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER