Çevre koruma harcamaları yüzde 1,2 arttı

Çevre koruma harcamaları yüzde 1,2 arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Adana Bölge Müdürlüğü, Çevre Koruma Harcama İstatistikleri, 2019 sonuçlarını açıkladı.


TÜİK Adana Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, çevre koruma harcamalarının 2019 yılında bir önceki yıla göre yüzde 1,2 artarak toplam 38,4 milyar TL olarak gerçekleştiği belirtildi.

Yapılan açıklamada, çevre koruma harcamalarının yüzde 57,8’inin mali ve mali olmayan şirketler, yüzde 34,2'sinin genel devlet ve hanehalkına hizmet eden kar amacı olmayan kuruluşlar ve yüzde 8'inin ise hanehalkları tarafından yapıldığı ifade edildi. Çevre koruma harcamalarının yüzde 46,3'ünün atık yönetimi hizmetlerinden, yüzde 37,8'inin atıksu yönetimi hizmetlerinden, yüzde 4,8'inin biyolojik çeşitliliğin ve peyzajın korunmasından, yüzde 3,8'inin toprak, yeraltı ve yüzey sularının korunması ve kalitesinin iyileştirilmesinden ve yüzde 7,3'ünün ise diğer çevre koruma konularından oluştuğu bildirildi.

Bir önceki yıla göre yüzde 10,5 azalarak toplam 6,4 milyar TL olarak gerçekleşen çevre koruma yatırım harcamalarının yüzde 76,9'u mali ve mali olmayan şirketler, yüzde 23,1'i ise genel devlet ve hanehalkına hizmet eden kar amacı olmayan kuruluşlar tarafından yapıldığı belirtildi. Atıksu yönetimi hizmetleri için 3,3 milyar TL, atık yönetimi hizmetleri için 1,4 milyar TL yatırım harcaması yapılırken diğer konularda 1,7 milyar TL çevre koruma yatırım harcaması yapıldı.

Çevre koruma harcamalarının gayrisafi yurt içi hasıla içindeki payının 2018 yılında yüzde 1,1 iken, 2019 yılında yüzde 1 olarak gerçekleştiği açıklandı.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER