Çocukları atık toplamaya yönlendireceğiz

Çocukları atık toplamaya yönlendireceğiz

Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay Gazette’yi ziyarette bulundu. Gazette Gazetesi İmtiyaz Sahibi Fatma İnci Gül, Yönetim Kurulu Başkanı Adem Aköl ve Gazette ekibini ziyaret eden Akay, gerçekleştirmeyi planladığı projelerinden bahsetti. Yeraltı konteyneri mecburiyetini kaldırıp, atık toplama sistemini yerleştirmeyi düşündükleri belirten Akay, “Okul çocuklarını atık toplama konusunda eğitmek istiyoruz, topladıkları kadar atık miktarına bağlı olarak ödüllendirmeyi planlıyoruz” dedi.

Akay, “Çocuk ailesine atık toplama konusunda örnek olsun. Çocuklar ne kadar atık ürün getirirlerse bu parayı çocukların kendilerine verelim, futbol topu, forma, oyuncak, bilgisayar alalım. Bu toplanan atıklardan biriken para çocukların hesaplarına kaydedilsin, belirli bir rakama ulaşınca da kendilerine ödül olarak verilsin. Vereceğimiz ödüller hem çocuklar için büyük hem de doğa için büyük hediye olacak” diye konuştu.

Akay,” Pazar yerlerinden topladığımız atıklardan ürettiğimiz kompost gübre toprağını dağıtarak evde çiçek üretimine teşvik edebiliriz insanları. Pazar yerlerindeki naylon atıklarını, sebze meyve atıklarını ayrı topluyoruz, biçilen çimleri veya kesilen ağaçları değerlendirerek neredeyse sıfır maliyetle kompost üretim yapıyoruz. Bir ürün diğerinin başlangıcı olmalı, atık ürün kalmamalı. Böylelikle çok ciddi kaynak madde sağlar ve doğayı korumuş oluruz” ifadelerini kullandı.

Akay, “Pandeminin başlamasıyla birlikte, 65 yaş üzeri vatandaşlarımız için Nisan ayından Ağustos ayının sonuna kadar günde 2 bin kişiye sıcak yemek dağıttık. Şu an beşincisi yapılan aşevlerimizde sürekli olarak yemek dağıtılıyor. Vatandaşlarımıza sürekli gıda yardımı yaptık. Sokakların, resmi binaların, taksilerin temizlenmesi gibi ciddi işler yaptık. Pandemiden dolayı çalışan insanlarımızın çok ciddi bölümü çalışamadı, iş yerleri kapanan berberlere, müzisyenlere yardımlarda bulunduk. Bilgi evlerini, dikim evlerini açtık. Her şeyi halkımız için yaptık. İnşallah pandemiden bir an önce kurtulur, normal hayatımıza döneriz” dedi.


 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER