Daha güçlü tırnaklar için evde bakım önerileri

Daha güçlü tırnaklar için evde bakım önerileri

İnci Gül Beauty Lounge Sahibi Fatma İnci Gül, yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) dolayısıyla evden çıkamayan kadınlar için karantina sürecinde daha güçlü, daha parlak tırnaklara kavuşmanın yollarını anlattı.


Daha güçlü tırnaklar için evde bakım önerileri

Koronavirüs pandemisi nedeniyle yaklaşık 1,5 ay önce güzellik merkezleri, berberler ve kuaförlerin geçici süreyle kapatılmasından ötürü kişisel bakımlarına çok önem veren kadınlar ciddi anlamda sorun yaşıyor. Özellikle de el ve tırnaklarına önemseyen kadınlarımız üzülmesin. Evinizde de bir uzmandan alacağınız hizmet kadar olmasa da güçlü ve sağlıklı tırnaklara sahip olabilirsiniz.

Güzellik merkezleri ve kuaför salonları kapatılmadan önce protez veya jel tırnak yaptırdıysanız ve şu anda tırnaklarınız aşırı derecede yıpranmış, güçsüz ve sağlıksız tırnaklarınız varsa, İnci Gül Beauty Merkezi Sahibi Fatma İnci Gül sizler için derlediği ipuçları ile tırnaklarınızı güçlendirmeye yardımcı olacak.

BİYOTİN SAÇ VE TIRNAK GÜÇLENMESİNE YARDIMCI OLUYOR

Biyotinin saç ve tırnakların güçlenmesinde yardımcı bir etken olduğunu belirten Gül, “Biyotin, aynı zamanda H vitamini ve B-7 vitamini olarak da bilinir. Suda çözünür olduğu için, vücut tarafından depolanmaz, bu nedenle günlük olarak tükettiğinizden emin olmanız gerekir. Biyotin saç ve tırnakların güçlendirilmesine yardımcı olabilir ve ayrıca vücudun sinir sisteminin düzgün çalışmasına yardımcı olabilir. Sardalya, pişmiş yumurta ve baklagiller gibi gıdalarda bulunabilir veya bir B vitamini veya takviyesi alabilirsiniz” dedi.

“BOL SU TÜKETİN”

Suya maruz kalmayı en aza indirilmesi gerektiğini bildiren Gül, aynı zaman da gün içerisinde bol su tüketimine dikkat çekti. Gül, “Ellerinizi çok fazla suya temas ettirmeniz tırnaklarınızın zayıf ve kırılgan olmasına neden olabilir. Bulaşıkları yıkarken eldiven giyin. Yeterli su içmek sağlık için gerekli ve tırnak sağlığınız da bir istisna değildir. Yeterli nem olmadan, tırnaklar kırılgan hale gelebilir ve kolayca kırılabilir veya soyulabilir. Yeterli su içmek, nemi korumalarına ve güçlü kalmalarına yardımcı olur” diye konuştu.

“KULLANDIĞINIZ ÜRÜNLERİN KALİTESİNE DİKKAT EDİN”

Kullanılan ürünler hususunda da uyarıları da bulunan Gül, “Birçok tırnak cilası veya tedavisi, tırnaklarınızı gerçekten zayıflatabilecek sert kimyasallar içerir. Aseton içeren oje çıkarıcılardan kaçınmalısınız, çünkü tırnaklarınıza zarar verebilir. Tırnak tasarımı yapan stüdyolarda ya da güzellik merkezlerinde kullanılan kağıt törpüden kullanabilirsiniz. Tırnaklarınızın üzerini törpülerken, tırnaklarınıza zarar vermediğinizden emin olun. Ojeler, çok güzel görünse de, tırnaklarınızın nefes alması gerekir. Oje ya da toksik olmayan oje bile sürekli kullanımı tırnaklarınızı zayıflatabilir. En azından tırnaklarınızın bir hafta boyunca ojesiz olmasını sağlayın” şeklinde konuştu.

“TIRNAKLARINIZI DAHA KISA TUTUN”

Gül, “Uzun tırnakların kırılma ve şeylere yakalanma olasılığı daha yüksektir, daha kısa tırnakların yontulması, çatlaması veya ayrılması daha az olasıdır ve bu da onları güçlü tutmaya yardımcı olur” ifadelerini kullandı.


İnci Gül Beauty Merkezi Sahibi Fatma İnci Gül, Karantina Döneminde evlerinden çıkamayan kadınlarımızın tırnaklarının daha güçlü, daha parlak görülmesi için bazı yöntemlerden de bahsetti.

İşte tırnaklarınızı doğal olarak güçlendirmek için bazı etkili tüyolar;

Hindistancevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı, tırnaklarınızı nemlendirmeye ve tırnak enfeksiyonlarından doğal olarak kurtulmaya yardımcı olan doymuş yağ içerir.

Hazırlama süresi: 2 dakika.

Nasıl Yapılır: Parmak uçlarınızla biraz hindistancevizi yağı alın, doğrudan tırnaklarınıza uygulayın, 5 ila 10 dakika bekletin.

Tekrarlar: Bu yöntemi günde 2 kez yapın.


Zeytinyağı:

Zeytinyağı tırnakları güçlendirmek için en iyi ilaçtır. Tırnaklarınıza uyguladığınızda tırnakları nemlendirmeye ve tırnakları ve tırnak etlerini yumuşatmaya yardımcı olacaktır.

Ilık zeytinyağı

Hazırlama süresi: 3 dakika.

Nasıl yapılır: Biraz ılık zeytinyağı alın ve tırnaklarınıza uygulayın (tırnağın üstünde ve tırnakların altında), yaklaşık 10 ila 15 dakika bekletin. Sonunda suyla yıkayın.

Tekrarlar: Bu işlemi günde 2 ila 3 kez tekrarlayın.


Deniz Tuzu:

Deniz tuzu, tırnak plağının büyümesini güçlendirir ve teşvik eder; Buna ek olarak, mantar önleyici etkiye sahiptir, bu nedenle tuz banyolarının sık kullanımı tırnaklarda herhangi bir enfeksiyondan kaçınmada etkilidir.

1 çay kaşığı deniz tuzu

¼ bardak zeytinyağı

1 yemek kaşığı bal

1 çorba kaşığı taze sıkılmış limon suyu

Hazırlama süresi: 5 dakika.

Nasıl yapılır: Yukarıda belirtilen tüm malzemeleri ısıya dayanıklı bir kaseye dökün ve üzerine biraz su ekleyin ve iyice karıştırın. Bu karışımı bir tava kullanarak ısıtın, karışım ılık bir kez çıkarın ve oda sıcaklığında soğumaya bırakın. Ellerinizi ve parmaklarınızı düzgün bir şekilde temizleyin, tırnaklarınızı 5 ila 10 dakika bekletin.

Tekrarlar: Haftada bir kez yapın.


E Vitamini Yağı:

E vitamini yağının nemlendirici özelliği tırnaklarınızı güçlü ve sağlıklı tutmanıza yardımcı olur.

1 E vitamini kapsülü

Hazırlama süresi: 2 dakika.

Nasıl yapılır: E vitamini kapsülünü kırın ve yağı bir kaseye çıkarın. Tırnaklarınıza e vitamini yağı sürün. Yağı parmaklarınızla birkaç dakika hafifçe ovalayın.

Tekrarlar: Bu işlemi günlük olarak bir kez yapın.


Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağının antiseptik ve mantar önleyici özellikleri tırnak problemlerini iyileştirmeye ve hasarlı tırnakları onarmaya yardımcı olur.

Çay ağacı yağı

Ilık su

Hazırlama süresi: 3 dakika.

Nasıl yapılır: Çay ağacı yağını ılık suda bir kasede karıştırın. Tırnaklarınızı bu karışımda birkaç dakika bekletin.

Tekrarlar: Haftada 2 kez uygulayın.


DOKTORUNUZLA KONUŞUN

Birkaç hafta boyunca birden fazla yöntemi denediyseniz ve tırnaklarınızda herhangi bir değişiklik fark etmediyseniz, bir dermatologla görüşün. Tırnaklarınıza inceleyebilir ve size rutin ve genel sağlığınız hakkında sorular sorabilirler.

 

DİĞER HABERLER