Dr. Mete Sucu: Gebelere Covid-19 aşısı olmalarını öneriyorum

Dr. Mete Sucu: Gebelere Covid-19 aşısı olmalarını öneriyorum

Serkan Uçar’ın hazırlayıp sunduğu, YouTube Gazette TV’de canlı olarak yayınlanan “Bir Tebessüm” programının bu haftaki konuğu Dr. Öğretim Üyesi Kadın Doğum Uzmanı Dr. Mete Sucu oldu.


Gazette TV YouTube kanalında ve www.gazette.com.tr adresinde canlı olarak yayımlanan, Serkan Uçar’ın moderatörlüğündeki Bir Tebessüm programının bu haftaki konuğu Çukurova Üniversitesi Balcalı Hastanesi’nde görev yapan Öğretim Üyesi Kadın Doğum Uzmanı Dr. Mete Sucu oldu.

Covid-19 ve Gebelik hakkında yapılan programda Sucu;  2 doğum arasının 2 yıl olarak belirlenmesi gerektiğini, bunun anne, bebek ve aile sağlığı için önemli olduğunu belirtti. Sezaryen doğumun anne ve bebeği kurtarmak için yapılan bir müdahale olduğunu dile getiren Sucu, anne veya bebekte normal doğuma engel bir durum yok ise, kesinlikle normal doğum olmalı, anne sağlığı açısından daha iyi bir durum dedi.
Covid-19 hastalarının normal doğum yapmalarında bir sakınca olmadığını belirten Sucu, Covid-19’dan dolayı sezaryen doğum gerekir diye tıbbi bir yaklaşım olmadığını, sadece Covid doğumhanesi olması gerektiği ifadelerini kullandı.
Gebelikte hazır gıdalardan uzak durulması gerektiğini, bu gıdaların hem bebeğe hem de anneye zarar vereceğini, annedeki kan şekerini bozarak gebelik diyabetine yol açabileceğini söyleyen Sucu, gebelikte beslenmenin çok önemli olduğunun da altını çizdi.
Tüm vatandaşların Covid-19 aşısı olmasını öneren Sucu, gebelerin de Covid-19 aşısı olmalarında bir sakınca görmediğini vurguladı. Aşının, gebeliğin üçüncü ayından sonraki dönemde yapılmasının uygun olduğunu da sözlerine ekledi.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER