Elban: Pandemiyi sıkı takip ediyoruz

Elban: Pandemiyi sıkı takip ediyoruz

Gazette Gazetesi İmtiyaz Sahibi, Usta Gazeteci Fatma İnci Gül'ün moderatörlüğünü yaptığı İnci Gül ile Biz Bize'nin konuğu Adana Valisi Süleyman Elban oldu. Kasım sonu itibariyle Kovid-19 vakalarının Çukurova’da ciddi artış yaşanırken alınan tedbirler ve tüm görevlilerin gayretleri ve vatandaşın duyarlılığıyla Adana’nın vaka sayısında düşüş olduğunu açıklayan Elban, “Bizim Valilik olarak ilave tedbirlerimiz var ve bunu sıkı bir şekilde takip ediyoruz” dedi.


BİRKAÇ TEDBİRİ BİR ARADA YÜRÜTÜYORUZ

Vali Elban, “Sonbaharla birlikte tüm kuzey yarım küredeki ülkelerde ikinci dalga yaşandı. Dolayısıyla bu bizim ülkede de başladı. Ancak ekim ayında Anadolu’nun tamamında pik yaşanırken Akdeniz ve Çukurova’da bu pik Kasım sonu Aralık başı yaşandı. Şu an alınan tedbirler tüm görevli arkadaşlarımızın gayretleri ve vatandaşlarımızın çok ciddi bir şekilde duyarlı olmasıyla Sağlık bakanlığı Adana’nın düşüşte olduğunu açıkladı.

Birkaç tedbiri bir arada yürütüyoruz. Bizim valilik olarak sokaklarda çok sık kalabalık olmaması, açılmaması gereken iş yerlerinin denetlenmesi, toplu taşımalara yoğun binilmemesi, piknik alanlarının yasaklanması gibi ilave tedbirlerimiz var ve bunu sıkı bir şekilde takip ediyoruz. Ciddi manada tüm meslek odalarımızdan, belediyelerimizden ve kamu kuruluşlarımızdan araba takviyesi alarak filyasyon ekibimizi artırdık.

Şu anda herhangi bir vaka ya da rahatsızlık bilgisi geldiğinde direk sağlık ekibimizi evlerine gönderip muayenesini yapıyoruz. Bunun dışında çeşitli nedenlerle evinde izolasyon imkânı bulamayanlara kredi yurtları kurumu yurdumuzda izolasyon için konaklatıyoruz. Bunların hepsinin ötesinde hastalıkta bir ilerleme söz konusu olursa vatandaşlarımızı hastaneye yönlendiriyoruz” diye konuştu.

YOĞUN BAKIMIN SADECE YÜZDE 30’U KOVİD

Şu an hastanelerdeki yatak doluluk oranının bugün itibariyle yüzde 64 olduğunu belirten Elban, “Hastanedeki yatak sayımızın yüzde 36‘sı boş. Hastanelerimizde özellikle şehir hastanesi ve son dönemlerde yapılan hastanelerin yataklarının hemen hemen tamamına yakını nitelikli yatak. Yani odalar genellikle tek kişilik ve çift kişilik. Dolayısıyla biz herhangi bir yatak ihtiyacının olması durumunda herhangi bir yerden ilave bir kapasite yaratmak gibi bir düşüncemiz olamaz. Mevcut hastanelerimize yatak takviyesiyle mevcut yatak sayımızı çok süratli bir şekilde birkaç katına çıkarabiliriz.  Dolayısıyla orada bir sıkıntımız yok. Öbür taraftan, yoğun bakımda da doluluk oranımız yüzde 80. Yani yüzde 20’lik kapasite boş. Son zamanlarda yaptığımız çalışmalarla yoğun bakımdaki yatak sayımızı da artırmıştık.  Bu seksenlik kısmın tamamı Kovid değil. 30’u Kovid geri kalanı diğer hastalar. Yoğun bakımların tamamı doldu tamamı da Kovid’li gibi bir algı var bu tamamen yanlıştır.

Kovid aşısına karşı çıkılmasının nedeni muhtemelen bilgi eksikliği. Bu konuda bizlerin bir şey söylemesi çok da doğru değil çünkü bu konunun doğrusunu bilenler ve söz söyleme hakkı olanlar bilim insanları.  Bilim insanlarının da şu ana kadar bir tereddütlerinin olmadığı konusunda bir sürü açıklamalar var. Sosyal medyada kampanyalar var insanlar korkuyor. Biz de çocukluğumuzdan bu yana yüzlerce aşı yaptırdık. Bu da onlar gibi inaktif aşılardan bir tanesi.  Benim takip ettiğim kadarıyla herhangi bir sorun olmadığını söylüyor tüm uzmanlar.  O zaman onlara inanacağız. Doğrusu da odur zaten” ifadelerine yer verdi.

PANDEMİ EKONOMİLERİ OLUMSUZ ETKİLEDİ

Pandemi sürecinin tüm dünyayı etkilediğini vurgulayan Elban sözlerine şöyle devam etti: “Tüm dünyadaki ticaret hacmini olumsuz etkiledi.  Buna bağlı olarak geliri etkiledi.  Buna bağlı olarak da devletlerin gelirini etkiledi. Dolayısıyla bizim ülkemizde de aynı etkilenme oldu. Ancak bugüne kadar devletimizin ve hükümetimizin aldığı tedbirlerle gerek sosyal yardımlar gerek kredi destekleri gerek hibe destekleri ile bu eksiklik sürekli giderilmeye çalışılıyor. Geçen hafta bakanlar kurulunda alınan kararla birlikte esnafa da destek açıklandı.  Yani bu süreçte dünyada etkilenmeme gibi bir durum söz konu değil. Hiç etkilenmeyen moral olarak etkilenmiyor. Yani neticede herkes, her şeyin güzel olduğu, sağlıklı bir dünyada yaşamak ister. Dünyanın her yerinde herkesin bir endişesi var. Ancak bu aşının bulunması ve yetkili dünyadaki kurumların onayından geçip bununla birlikte insanlarda bir ümit ışığı belirdi. Yani tahmin ediyorum baharla birlikte Türkiye’de ve tüm dünyada ciddi bir rahatlama olacaktır.”

Gazette TV'de canlı yayınlanan İnci Gül ile Biz Bize programının redaktesi yarın gazeteniz Gazette'de...

 

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER