Emlakçılar isyanda

Emlakçılar isyanda

Kamu bankalarınca normalleşme sürecine geçiş kapsamında sıfır ve ikinci el konutları için faiz oranının düşürülmesi, fırsatçıları da harekete geçirdi.

Faiz oranlarının düşürülmesinin ardından ev fiyatlarının yükseltildiğini belirten Adana Emlakçılar Esnaf Odası Başkanı Rabia Ülkü Uçar, “Tarihi kampanya diyebileceğimiz bu dönemde en düşük ve en uzun vadede finansman ile konut sahibi olma fırsatı doğdu. Ancak bu fırsatı değerlendirmek isteyen bazı fırsatçılar da maalesef satış ilanlarındaki fiyatları artırarak yüksek karlar elde etme peşine düştü” diyerek duruma isyan etti.
“SATIŞ RAKAMI YÜKSELTİLDİ”
Başkan Uçar, “Kamu bankalarınca normalleşme sürecine geçiş kapsamında sıfır konutlar için azami 12 ay ödemesiz, 15 yıla kadar vade ve aylık yüzde 0,64 faiz oranı ile finansman imkanı sunulurken, ikinci el konutlar için de aynı ödeme koşullarında aylık yüzde 0.74 faiz oranı ile finansman imkanı sunuldu. İçinde bulunduğumuz şu süreçte hem vatandaş açısından oldukça olumlu bir gelişme hem de biz emlakçılar içinde pandemi döneminde çalışamadığımız günler sonrası büyük fırsattı. Tarihi kampanya diyebileceğimiz bu dönemde en düşük ve en uzun vadede finansman ile konut sahibi olma fırsatı doğdu. Ancak bu fırsatı değerlendirmek isteyen bazı fırsatçılar da maalesef satış ilanlarındaki fiyatları artırarak yüksek karlar elde etme peşine düştü. Özellikle bazı müteahhitler ve ev sahipleri kampanya sonrası ellerinde kalan sınırlı daireleri yüzde 15-20 seviyesinde yukarı çektiler. Örneğin geçen hafta 300 bin lira üzerinden satış ilanı olan bir daire için mal sahipleri düşük kredi sonrasında satış rakamını 350 bin liraya yükseltti” dedi.
“GÜNAH KEÇİSİ EMKALÇILAR”
Son günlerde bu tür örneklerin çoğaldığını dile getiren Uçar, “Piyasanın sıkıntılı olduğu dönemlerde 300 bin TL'lik dairesini 250 bin TL'ye satmak isteyenler bugün 350 bin TL'ye satmayı düşünüyor. Son günlerde bu tür örneklerin oldukça çoğaldığını söyleyebilirim. Faizler düşünce fiyatlar yükseldi. Bu duruma çok üzülüyoruz. Satış yaptığımız, kapora aldığımız gayrimenkuller satıştan dönüyor. Bizler emlak danışmanları olarak bu durumlardan çok rahatsızlık duyuyoruz. Çünkü günah keçisi emlakçı oluyor. Bu sıkıntılı süreçte fırsatçılık yapanların konutlarına meslektaşlarımızın müşteri götürmemesini söylüyoruz. Faiz oranlarının düşmesini fırsat bilen fırsatçılar için denetim yapılması gerekir. Ayrıca Kamu Denetçiliği Kurumu başta olmak üzere çeşitli kurumlara başvurarak şikâyette bulunulabilir” diye konuştu.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER