Erdemoğlu’ndan Kış “Kanat” koleksiyonu

Erdemoğlu’ndan Kış “Kanat” koleksiyonu

Tasarımcı Emre Erdemoğlu, 2022 Sonbahar-Kış ‘Kanat’ koleksiyonunu 11 – 15 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek Fashion Week İstanbul’da dijital platformda moda severlerin beğenisine sunacak. Defilenin finalinde rap dünyasının en başarılı isimlerinden Norm Ender podyumda yürüyerek tasarımcı Emre Erdemoğlu ile birlikte objektiflere poz verdi. İlk kez bir podyumda yürüdüğünü belirten Norm Ender ‘ Emre Erdemoğlu gibi adını uluslararası platformlarda duyurmuş bir tasarımcının yeni koleksiyon heyecanını paylaşmak beni çok mutlu etti. Emre’nin tarzını çok beğeniyorum kendisi zaten hem arkadaşım hem tasarımcım‘ dedi. Defilenin tüm koreografisini ise Öner Evez ve Yakup Biçer üstlendi.

Gazette sordu, tasarımcı Emre Erdemoğlu yanıtladı:

2021-22 Sonbahar-Kış koleksiyonunuz bizleri tarihte derin bir yolculuğa çıkarıyor. Tasarımlar kadar koleksiyona koyduğunuz isim de bizleri etkiliyor. Kanat koleksiyonunuzu nasıl ortaya çıkarmaya karar verdiniz?

Emre Erdemoğlu 2022 Sonbahar-Kış koleksiyonumda tarihteki ilk yapısal dengeli uçaktan, uçağın genel yapısından ve eski pilot kıyafetlerinden ilham aldım. Uçuş tarihindeki birçok ismin ilham olduğu koleksiyon, havacılık tarihinde kullanılan önemli detayları içinde barındırıyor. Sandıktan çıkarılan albümlerdeki pilot fotoğrafları koleksiyonuma ruhunu verdi. Üniformalara olan ilgim nedeniyle böyle bir yolculuğa çıkmak istedim bu koleksiyonda. Eski uçaklara, havacılık tarihinin tüm süreçlerinde kullanılan kostümlere, aksesuarlara olan ilgim tetikledi ''Kanat'' koleksiyonumu hazırlamaya.

 

Çıktığımız tarihsel yolculuktan sonra gelecekte nasıl bir moda dünyasının bizleri beklediğini de sizden duymak istiyoruz.

 

Dijital dünyanın hayatımızda kapladığı alan çok büyük. Evet teknoloji hızla ilerliyor ve bambaşka bir düzenin içine giriyoruz. Bunun yanında o eski terzi işçiliğini, kumaş kalitesini de fazlasıyla önemsediğimiz ve özlediğimiz için ben kendi markamda tamamen bu yöne evrildim. Benim için el işçiliği hep çok kıymetliydi. Günümüzde modanın geldiği son nokta beni derinden üzdüğü için bunu kendime görev olarak tanımladım. Asla ''fast fashion ''akımının içerisinde ürün kalitemden ödün vermeyeceğim.

 

Koleksiyonda military formların yanı sıra sokak modasından da parçalar görüyoruz. Nasıl bir etkileşim bu? Başka neler göreceğiz koleksiyonun içerisinde?

 

Proporsiyonlarda vurgulanan yeniliklerle özellikle giyildiğinde farkını hissettiren yeni kuplar, klasik erkek  giyimine dinamik bir tavır kazanıyor. Koleksiyon, şıklık ve güven kavramları arasındaki güçlü bağdan ödün vermiyor. Yenilikçi bir sezon olarak tanımlayabileceğimiz koleksiyonda, daha bütüncül bir yapıyla birbirini tamamlayan looklar, her bir parçası ile özgürleşen kaliteli ürün grupları, kumaş seçiminden formlarına kadar her alanda nitelikli detaylar ile hazırlanan koleksiyon, görsel zenginliği, çok yönlülüğü, farklı alternatifleri ve seçenekleri barındırıyor. 1920-1950'ler retro pilot kıyafetlerinden ilham alınan koleksiyonda günümüz moda akımının stiliyle harmanlayarak, oversize formda kabanlar, print desenli gömlekler, yüksek apoletli ceketler, bol cepli takımlar ve uçuşan trençkotlar koleksiyonda sıkça karşılaştığımız detaylar arasında yer alıyor.

Military formların, ütülü yüzeylerin, temiz bitimlerin oversize formlarla, sokak stiliyle birleştirildiği bir koleksiyon oldu. Deneysel tavırla yaratılan detaylar ile bütünleşen zamansız klasik yorumlar, geleneksel tavrı yeniden algılama fırsatı veriyor. Soğuk renklerin bir arada sunulduğu iki kutuplu koleksiyonu daha da çarpıcı ve eğlenceli hale getiriyor.

 

Peki sokak stilinin yeni bir dinamiğe sahip olduğunu söyleyebilir miyiz?

Rahatlık moda dünyası için yeni bir kavram. Artık son birkaç yıldır formlar son derece geniş,rahat. Yaşadığımız pandemi süreciyle birlikte evde geçirdiğimiz zaman bize daha rahat giyim alışkanlıklarını öğretti.Kumaşlar daha hafif, likralı neredeyse homewear tadında, rahatlığında yüzeyler. Vücuda oturmayan, son derece rafine cool parçalar artık günümüz trendlerinde yerini alıyor. Zıt parçalarında kombinlenmesi styling oyunları günümüz sokak stilinde önemli rol oynuyor.

 

Yaptığınız projeler gibi çalıştığınız ünlü isimlerle de öne çıkıyorsunuz. Çalıştığınız kişiler ile kurduğunuz etkileşimler sizin ilham sürecinizi etkiliyor mu?

 

Her insan bir hikayedir benim için. Hepsinin duygusu, tarzı, duruşu, enerjisi o kadar farklı ki hepsi ayrı ayrı ilham kaynağı benim için. İnanılmaz isimlerle çalışıyorum. İnanılmaz keyifli süreçler yaşıyorum onlarla. Farklı duygulara giriyorum her seferinde. Hepsi ayrı bir hikaye benim için çünkü.

 

Aslında tablonun tek bir parçası bile eksik olsa tüm bütünlük bozuluyor. Sizin bütünlüğünüzü tamamlayan değerler nelerdir?

 

 

Koleksiyon hazırlama süreci benim çok yoğun duygular içerisinde olduğum bir süreç oldu her zaman. Buradaki en önemli parça bende ''Duygu'' oldu her zaman. Koleksiyonun bir hikayesi yoksa, insanlara geçen bir duygusu yoksa benim için olmamış demektir. Eksiktir...

 

Yüksek bel kesimlerle geliştirilen pantolonlar ve geniş omuzlu bol siluetli ceketler. Erkek stilini tamamlayan ürünleri sorsak koleksiyonunuzdan hangi tasarımları öne çıkarırsınız?

 

Deneysel tavırla yaratılan detaylar ile bütünleşen zamansız klasik yorumlar, geleneksel tavrı yeniden algılama fırsatı veriyor. Soğuk renklerin bir arada sunulduğu iki kutuplu koleksiyonu daha da çarpıcı ve eğlenceli hale getiriyor.

 

‟Street Fashion” anlayışıyla geliştirilen yeni tek parça ürün nitelikleri ile oyuncu bir kişilik kazandırdığımız takım anlayışı, bu sezon her zamanki fitlerimizle beraber yeni fit önerilerini de içinde barındıracak şekilde tasarlandı. Ve geniş çaplı, uzun soluklu bir dinamizmi Emre Erdemoğlu erkeğine katıyor.

Özel apreli kumaşlardan hazırlanan koleksiyon, Türk stiline yeni bir soluk getirme iddiasını güçlendiriyor.

 

Farklı fitlerde yüksek bel kesimlerle geliştirdiğimiz pantolonlar, geniş omuzlu bol siluetli ceketler ve yuvarlatılmış omuzlu çalışmalar, önerileri ve tasvirleri genişletiyor. Daha genç ve daha çarpıcı siluet yaratma ustalığına konsantre olduğumuz bu sezonda, özel dikiş teknikleri yarı terzi işçiliklerle geleceğe dönük iyimser tavrı ortaya koyuyor.

 

Her sezon aslında geçmişten izler taşıyor. Sizin geçmiş moda dünyasından edindiğiniz ilhamlar nelerdir?

 

Her sezon farkı bir hikayenin içinde yolculuk ediyorum. Farklı dönemlere gidiyor,farklı kültürlerden besleniyorum.Kendi kültüründen çokça beslenen bir tasarımcıyım. Dört bir yanımız ilham kaynağı! Muhteşem bir kültüre doğmuşum, bu yüzden çok şanslıyım. Yaşadığım tüm zaman bana ilham kaynağı.

 

Geçmiş ve gelecek ilişkisinden yola çıkarak merak ettiğimiz bir soru sormak istiyoruz. Şimdiye kadar oluşturduğunuz tasarımların ortak özellikleri nelerdir?

 

Hepsinin hikayesinin olması, duygusal temalar içermesi, kalbe dokunması diyebilirim. Her zaman en yeniyi arayan, ilham veren, cesur renk paletine ve kuplara sahip tasarımlar tasarlamayı hedefledim.

 

Sonbahar ayları enerjimize yeni hisler sağlıyor. Sizce mevsim değişikliği stilimize yeni dokunuşlar katıyor mu?

 

Yaşadığımız ortam, coğrafya, içinde bulunduğumuz ruh hali giyim alışkanlıklarımızla paralel yönde etkileşiyor. Sabah uyanığımızdaki ruh halimiz o gün nasıl görünmek istediğimizi belirliyor aslında. İklim değişiklikleri, giyim alışkanlıklarımızı büyük ölçüde etkiledi. Daha zamansız gardroplar oluşturmaya başladık. Aldığımız bir ürünü 4 mevsimde farklı kombin seçenekleriyle kullanabilecek şekilde tercih ediyoruz artık. Bu renk pantonesinde de büyük etki yarattı aslında. Renk tonları da her sezon daha zamansız, ayrışmadan daha kuralsız sınırsız oldu.

 

Fashion Week Istanbul bu yıl üçüncü kez dijital ortamda gerçekleşiyor. Bu yılın sizi en heyecanlandıran yönleri neler?

 

Benim için dijital olması daha detaylı bir çalışma gerektiriyor. Aslında daha yorucu. İnteraktif defilelerde küçük hatalar o an görünmüyor. Olup bitiveriyor defile. Dijitalde kamera arkasına da geçmeniz gerekiyor. Hata oranını kabullanmeniz daha zor. Çok titiz bir çalışma gerektiriyor. Ben hep çok heyecanlı bir adam olduğum için her sezonun yeri var üzerimde. Heyecan hep zirvede bende! Muhteşem bir iş çıkardık ekibimle. Şahane çekimler yaptık. Mutluyum çıkan sonuçtan.

 

 Dünyada pek çok sektörün büyük bir dönüşüm sürecinden geçtiği bu dönemde, markanız ve tasarımlarınızda yaptığınız yenilikler neler? Bu defa nasıl bir podyum bekliyor moda severleri?

 

Hikaye adamıyım ben. Hikayesi olan, duygusunu olan tasarımlar yapıyorum. ''KANAT'' tarihteki yapısal ilk dengeli uçaklardan ve pilotlardan yola çıkarak hazırladığım bir koleksiyon. İnanılmaz duygusu olan, eski plat kıyafetlerinden ilham aldığım, günümüze uyarladığım bir koleksiyon oldu. Military formlar, havacı maviler, pilot aksesuarlarıyla göreceğiniz dramatik yönü yüksek bir iş çıktı ortaya. İlk pilotların, havacılık tarihindeki önemli isimlerin portrelerinin olduğu özel bir koleksiyon oldu.

 

 Üçüncü defa dijitalde gerçekleşecek Fashion WeekIstanbul’dan tasarımcı olarak beklentileriniz neler? Bu yılki Fashion Week Istanbul'un Türk modasının uluslararası kimliği üzerindeki etkileri hakkında neler öngörüyorsunuz, bir şeyler söylemek ister misiniz?

 

Fashion Week İstanbul, İtkib'in Türk tasarımcılarının koleksiyonunu Uluslararası platformda sunmalarını sağlayacak inanılmaz projeler geliştiriyor. Son üç sezondur dijital ortamda koleksiyonlarımızı sunmamıza rahmet, birçok uluslararası platformda, basında yer aldık. Her tasarımcı kendi kanalında muhteşem işler yapıyor. İlk zamanlar seyircisiz olması beni üzmüştü, ancak koleksiyon satışımın gücü fikrimi değiştirdi açıkçası. Bu şekilde devam edebilir. Ayrı bir disiplin gerektiriyor. Adapte olmayı başarırsanız oldukça keyifli bir süreç.

 

 

 

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER