Esnaf da vatandaş da memnun değil

Esnaf da vatandaş da memnun değil

GAZETTE- Et ve Süt Kurumu (ESK), beslenmenin olmazsa olmazı kırmızı etin alım fiyatlarına zam yaptı. Karkas et alım fiyatlarındaki artış, ithal hayvanda kilogram başına 29 liradan 31 liraya, yerli hayvanda ise 30 liradan 32 liraya çıkarıldı. Adana’da da esnaftan, vatandaşa her kesim kırmızı ete gelen zammı konuştu. Yapılan zamdan esnaf da, vatandaş da memnun kalmadı.

“ORTA YOL BULUNMALI”
Adana’da ise lokanta esnafları, vatandaşın artan fiyatlardan dolayı dışarıda daha az yemek yediğine dikkat çekti. Kırmızı ete yapılan her zamda kendilerinin zam yapamadığını söyleyen esnaf, bu durumda yine zam yapamayacaklarını, olan müşteriyi de kaybetmek istemediklerini ifade etti. Kırmızı ete yapılan zammın lokantaları olduğu kadar vatandaşı da fazlasıyla etkilediğini belirten esnaf, bir orta yolun bulunması gerektiğini söyledi.
“PİYASA ŞU AN ÇOK DURGUN”
Kasaplar Çarşısı’ndaki esnafın bir kısmı bu durumdan kâr edenin besiciler olduğunu söylerken bir kısmı da, aracıların kâr ettiğini ifade etti. Kasap Yasin Güven, “Şuanda sunî bir yükseliş var. Alan da satan da beklemede olup kurban bayramından sonra piyasa tam oturacak diye düşünüyorum. Kimse alış veriş yapmıyor şuan. Kırmızı et herkese pahalı geliyor. Piyasa çok durgun” dedi.
Geçimini kasapçılık yaparak kazanan esnaf Tolga M. ise kırmızı ete yapılan zamlardan en çok besicilerin kâr ettiğini söyledi.
“YEM FİYATININ DÜŞMESİ LAZIM”
Besici Mevlüt Şen, bu zamdan kazanmadığını dile getirerek, “Yapılan zamlardan üreticinin bir kârı olmuyor. Bizlerden üretim isteniyor ama yem, mazot, saman, hayvanın aşısı bunlar olabildiğine pahalı zaten. Bir bebek yetiştirir gibi yetiştiriyoruz hayvanlarımızı lakin emeğimizin karşılığını alamıyoruz. Pazarlıklar çok çetin. Ne satıcı olarak bizler ne de alıcı olarak gelenler bu durumdan memnun. Yerli üretici desteklenmeli. Kendi ürünümüzü ihraç edip dışarıdan ürün ithal ettiğimiz için maliyet yükseliyor. Ramazan Bayramı’nda 32 Liraya verdiğimiz et, şimdi  40 Lira oldu. Bunun düşmesi için özellikle yem fiyatının düşmesi lazım” diye konuştu.  
“HERKESİ ETKİLEYECEK”
Vatandaş da yapılan bu zamlardan şikâyet ederek, “İnsanların alım gücü ortada. Her şeye zam gelmişken küçük gibi görünen bu 2 liralık zam herkesi etkileyecek. Yapılan zamdan kimler kâr etti bilinmez ama vatandaşın zarar ettiği ortada” ifadelerini kullandı. 
Yıllarca üretici ile yaşadığını söyleyen Terzi Ali ise, bu durumdan en çok kâr edenin aracı olduğuna işaret etti.   
Geçtiğimiz günlerde konuya ilişkin açıklama yapan Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği (TÜKETBİR) Başkanı Bülent Tunç ise, yapılan bu zammın beklentilerin altında olduğunu ama yine de bu artışın kendilerini mutlu ettiğini belirtmişti.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER