‘Görevimiz hizmet, siyaset değil’

‘Görevimiz hizmet, siyaset değil’

Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay, Gazette Gazetesi İmtiyaz Sahibi Fatma İnci Gül ve Yönetim Kurulu Başkanı Adem Aköl’ü ziyaret etti. Akay, “Yerel yönetimlerde siyaset yapılmaz. Bir mahallede ya da bir sokakta bir sorun varsa ondan her partiye oy veren insanlar etkilenir. Bizim görevimiz de bu sorunları gidermek. Dolayısıyla bizim görevimiz hizmet etmek, siyaset yapmak değil” dedi.

Ziyarette konuşan Akay, “Dünya sıkıntılı bir dönemdeydi. Yaklaşık 5 senedir çok ciddi bir sıkıntı var dünyada. Neoliberalizmin sonu, küreselleşmenin getirdiği sıkıntılar ve bunlara bağlı çok ciddi resesyonlar, durgunlaşma dönemi derken dünya yeniden şekilleniyor. Siyasal sıkıntılar, buna bağlı olarak ama kısmen farklı olan Ortadoğu’daki sıkıntılar, çok ciddi bir ekonomi sıkıntısı içerisindeydik. Bu duruma bir de Kovid-19 pandemisi eklendi. Bundan sonraki süreçte gerek Türkiye’de gerekse de dünyada zor bir dönem olacağını biliyoruz. Çok ciddi bir ekonomik sıkıntı olacak. Dolayısıyla bu süreçte artık herkesin birbirine destek olması lazım. Gücümüz yettiğince üretecek, sıkıntıları giderecek şekilde birlikte çalışmak lazım. Kaynaklar daha düzgün kullanılacak, israftan kaçınılacak, beklentiler biraz daha az tutulup temel ihtiyaçlar karşılanırsa daha doğru olacaktır” diye konuştu.

“JEOSTRATEJİK BİR YAPIMIZ VAR”

Pandemi sonrası herkesin üretimden bahsettiğini dile getiren Akay, “Bundan sonraki süreçte çok ciddi bir şekilde üretim yapma mecburiyetimiz var artık. Bu durum böyle gidecek. Artık sıcak para yok. Kendimiz üreteceğiz. Kendimiz üretirken de ‘milliyetçilik’ veya ‘yurtseverlik’ adına ne dersek diyelim ama ‘ulus devlet’ modelini kullanmalıyız. Üretme konusunda kamuoyunda ortak kabul oluştu. İktidar partisi, muhalefet partisi veya ne olursa olsun artık hazır yemenin bir fayda getirmeyeceğini hem ulus olarak gördük hem de kişi olarak gördük. Onun için mesela; kooperatiflere ciddi bir istek var ama tabi bunları yapacak bir irade lazım. O istek var ama birilerinin buna öncülük yapması lazım. ‘Artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak’ deyip, beklentilerimizin dışında düşünmemek lazım. Bizim de mutlaka bir şeyler yapmamız lazım ki çok büyük zenginliklerimiz var. Jeostratejik bir yapımız var. Doğu ile batının, kuzey ile güneyin ortasındayız. Adana ve Türkiye olarak, dünyanın en zengin, en büyük ve en çok ürün çeşidi olan ovasına sahibiz ve bu sahipliğin ötesinde bunu yapma geleneklerimiz var. Türkiye’de ilk modern tarım, ilk modern sanayiyi kuran şehir burası. Adana için tarım ve üretim konusunda çok ciddi avantaj var. Ancak tabi tarımın en önemli konularından biri ‘girdi’ meseleleri. Girdilerin biraz ucuzlatılması, pazarın doğru bulunması lazım. Bunlar da daha örgütlenmiş yapılarla başarılabilir. Hollanda ya da İsrail’i düşündüğümüz zaman, şirketlerin yarıdan fazlası kooperatiftir. Bu, fark edildi. 3-5 sene evvel bunu birilerine anlatsaydık eğer bazıları inanır, bazıları inanmazdı ama şu anda toplumun hemen her kesimi ciddi anlamda inanır hale geldi. Zaten bugün bütün siyasi partiler de üretimden söz ediyor” ifadelerini kullandı.

“BELEDİYE OLARAK KOOPERATİF KURUYORUZ”

Başkan Akay, “Kırsal kesimde çok ciddi bir üretkenlik potansiyeli var. Belediyeler bu noktada daha fazla destek olmalı. Biz bir kooperatif kurduk. Bu kooperatif, lokomotif olacak. Kuruluşunda 6 değişik köyün muhtarları var. Yetkin bir arkadaşımız İstanbul’a gidip, tüketici kooperatifleriyle üretici kooperatiflerinin bir organizasyonuna katılacak. Buradaki temel amaç da hem üreticinin malı değerlenecek hem de tüketici daha ucuza mal sağlamış olacak. Belediye olarak ciddi bir yatırımla market, pazar kuruyoruz. Hazırlanan ürünleri orada satacağız. Girdi fiyatları azalacak, üretici de tüketici de kazanacak. En önemlisi de üretim artacak. Adana’daki en önemli zenginliklerden biri de Adana’daki kurumların birbiriyle barışık bir şekilde çalışması. Bu da çok önemli. Geçmiş dönemde Adana’yı geriye götüren sebeplerden biri buydu ama artık bunlar yaşanmıyor. Şu anda böyle bir avantajımız var. Bunda giden valimiz Sayın Mahmut Demirtaş’ın, seçilmiş arkadaşlarımızın çok büyük bir etkisi var. 4 tane meslek odası her yerde yan yana. Bu çok güzel bir şey. Kavga ile bir yere varamayacağımızı hepimiz anladık. Fikirlerimizi birleştirerek üretime daha fazla katkı koymalıyız. Bu süreç iyi değerlendirilirse Türkiye’yi güzel bir gelecek bekliyor. Ben bu konuda her zamankinden daha umutluyum. Hastalığı bilmek önemli. Hastalığınızı bilirseniz nasıl tedavi edileceğinizi bilirsiniz” dedi.

“BİZİM GÖREVİMİZ HİZMET ETMEK”

İktidar partisinin kendi belediyelerine daha fazla yardım yaptığı iddiaları hakkında da konuşan Akay, şu ifadelere yer verdi:

“Seçim döneminde çalıştığım zaman, ‘seçildiğim zaman parti rozetimi çıkaracağım’ demiştim ve şu anda da bunu yapmaya çalışıyorum. Ben, herhangi bir ciddi sıkıntı görmedim ama ben 52 yıllık CHP üyesiyim ve gerek benim partimin içerisinde gerekse iktidar partisinin içinde ‘partili’ olmaya zorlayan insanlar var. Çatışmadan beslenen insanlar var. Artık mesele ortak bir mesele, ortak meselenin çözümleri de üretmek. İşsizliği çözeceksiniz, vatandaşa istihdam sağlayacaksınız. Dolayısıyla ortak meseleyi ortak hareket ederek çözmek lazım ama çatışmadan beslenenler ise her olumsuzlukta karşı tarafı suçluyor. Yani ben bugün hizmet yapamıyorsam belediyede çok rahat iktidar partisini suçlayabilirim ama meselenin ortak olduğunu da biliyorum. Benim yaşadığım sorunun aynısını Yüreğir Belediyesi’nin yaşadığını da biliyorum. Belki o biraz daha fazla devlet desteği alıyordur, özel ilişkilerinin hatırına ama ona 10 verilip, diğerine 5 vermek yok. Kaldı ki iktidarın elinde kendi partilerine dahi dağıtabileceği bir kaynak yok. Bu tür şeyleri yapanlar parti adına yapıyor ama amaçları parti değil, başka bir şey. Yerel yönetimlerde siyaset yapılmaz. Bir mahallede ya da bir sokakta bir sorun varsa ondan her partiye oy veren insanlar etkilenir. Bizim görevimiz de bu sorunları gidermek. Dolayısıyla bizim görevimiz hizmet etmek, siyaset yapmak değil.”

Başkan Akay’ın kendilerine gerçekleştirdiği ziyaretten dolayı memnuniyet duyduklarını belirten İnci Gül ve Aköl de Akay’a görevinde başarılar diledi.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER