Gücüyle İlham Veren: She’s Mercedes

Gücüyle İlham Veren: She’s Mercedes

Eğitim, kültür, sanat, müzik, spor ve girişimcilik gibi farklı alanlarda sponsorluk ve sosyal sorumluluk projelerine imza atan Mercedes-Benz, gücünü ilham veren kadınlardan alan projesi She’s Mercedes’i, Adanalı kadınlarla buluşturdu. Gazette Gazetesi İmtiyaz Sahibi İnci Gül, Mercedes-Benz Mengerler Adana Genel Müdürü Sultan Altundal’ın davetlisi olarak She’s Mercedes etkinliğine katıldı.

‘’ROL MODEL OLUYORUZ’’

Altundal, “She’s Mercedes, konsept olarak güçlü ve ölümsüz kadınları rol model aldı ve bu girişim ile dünyanın dört bir yanındaki kadınlara cesaret verme amacıyla bir sloganla yola çıktı. Ben de bunun bir parçası olmaktan dolayı gurur duyuyorum. Çünkü topluma ne kadar güçlü kadın, işini severek, sayarak ve saygı görerek kadın varsa biz de o kadar güçlüyüz. Arkamızdan gelecek insanlar da bu destekle gelecekler. Çünkü örnek iyiyse desteği o kadar artar ama örnek kötüyse destek o kadar düşer. Bizler de bizden sonrakilere rol model olmaya çalışıyoruz’’ dedi.

‘’BU DURUM DEĞİŞİYOR’’

Araba denilince akla ilk erkeğin geldiğini belirten Altundal, Günümüzde arabaya hep erkek sürer, arabayı erkek alır gibi kalıplaşmış cümleler var ve bu da aslında hayatımızın bir gerçeği. Fakat bu durum artık değişiyor. Kadın da sevdiği şeyi tercih edebiliyor ama bu tamamen toplumun gelişmişliği ve belirli bir seviyenin üstüne çıkmışlığıyla alakalı. Maalesef elimizdeki veriler hiç iç acıcı değil. Çalışma iş gücüne baktığımız zaman, kadınların katkısı yüzde 30’lardayken, erkekler yüzde 70’lerde oluyor ama öte yandan kriter yüksekokul okumuşluk oranındaysa erkekler yüzde 20’lerde, kadınlar ise yüzde 80’lerde geziyor’’ diye konuştu.

‘’CİDDİ ÇALIŞMA İSTİYOR’’

Altundal, ‘’Kadınlar olarak okuyoruz evet ama bir yerlerde istihdam edilmek, bir yerlerde yönetici olmak konusunda bu durum gerçekten kısıtlı. Bu da çok ciddi ve özverili çalışmalar gerektiriyor. Umarız önümüzdeki yıllarda bu katılımlarımız artar, daha güçlü gençlerimiz yetişir ve çok daha iyi rol modeller olurlar diye hayal ediyoruz. Mercedes Benz, 1900’lü yılların başında kurulmuş ve daha da önemlisi bir kadın adıyla kurulmuş bir firma. Evet, Avrupa’da kurulmuş ama kadın geçmişlerine baktığınızda, dünyanın dört bir yanında kadınlar yıllarca diri diri gömülen kadınlar, çocuklar vardı. 1926 yılında bir kadın adıyla kurulan bir firmada çalışıyorum, bu çok gurur verici. Genel müdürlüğünü yaptığım bu grup, bu konuda çok hassas. Kadın istihdamına çok önem veriyor” ifadelerini kullandı.  

Sultan Altundal kimdir?

Sultan Altundal, 1979 yılında Mardinli 9 çocuklu bir ailenin en küçük evladı olarak dünyaya geldi. Kız çocuğu olarak okuma şansı olan tek evladıyım. Evliyim, 2 çocuğum var. Yıllar süren eğitimimden sonra Ticaret Lisesi’nden Mengerler camiasında ilk stajımı yaptım. Kadın çalışanın değerini bilen ve gerçekten çalışmaya önem veren bir firmada çalışan birinin takdir aldığını orada gördüm. Bana burs verdiler, üniversitede desteklediler. Bilgi gelişimimde faydalı oldular. Ben de şu anda onlar için elimden geleni yapıyorum. Aynı zamanda Mercedes – Benz Mengerler Adana bayisinin genel müdürü olarak görevime devam ediyorum.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER