‘Hijyen her zaman önemli’

‘Hijyen her zaman önemli’

Çin'in Vuhan kentinde başlayan ve dünya geneline yayılan Covid-19 pandemisi sonrasında ülke genelinde birçok konuda tedbir alındı. Bu tedbirler doğrultusunda da insanların birbiriyle çok yakın mesafede çalıştığı birçok iş yeri geçici bir süreliğine kapatıldı. Geçici olarak kapatılan iş yerleri içerisinde dövme salonları da vardı. Normalleşme takvimiyle birlikte dövme salonları da faaliyetlerine başladı. 

Konuyla ilgili Gazette’ye açıklamalarda bulunan TattooGreenn Sahibi Mehmet Yüksel, “Pandemi süreci ülkemiz ve dünya için zorlu bir süreç oldu. Elbette her meslek grubu gibi biz de etkilendik. Dövme yapmak bir meslekten ziyade yaşam tarzı benim için. Maddi anlamda gelir gider dengesizliği dolayısıyla zorluk yaşadık ancak manevi anlamda çok daha etkilendim. Sevdiğim işi yapamamak ve iletişimsizlik çok daha zor oldu. Birçok randevum iptal edildi. Bizden kaynaklanmayan bu süreçte bazı müşterilerimiz anlayışsız tavırlar sergiledi. Dövme sanatı diğer meslek gruplarına göre daha gayri resmî bir biçimde algılandığı için gizlice yaptırmak isteyen insanlar oldu. Bu süreçte en çok insanlarla uğraşmak beni zorladı. Yaz sezonu öncesinde yaşanan bu duraksama birçok planı da alt üst etti” dedi.“HER MALZEME TEK KULLANIMLIK”
Faaliyete başlayan dövme sanatçılarının en büyük zorluğunun salgından dolayı psikolojik baskı olduğunu belirten Yüksel, “İşimiz uzaktan yapılabilecek bir iş değil. Temas söz konusu. Bu yüzden riskli bir işimiz var. Bu psikolojik baskı bizi oldukça etkiliyor. Bütün tedbirleri aldık elbette ancak bulaşıcı bir virüsten bahsediyoruz. Ateşle oynamak gibi düşünebiliriz. Stüdyomuzda gerekli bütün tedbirleri aldık. Çok ciddi bir şekilde uyguluyoruz. Stüdyoya maskesiz şekilde alım yapmıyoruz. Girişte galoş ve dezenfektan kullanımı zorunlu. Stüdyoya girmeden önce ateş ölçer ile vücut ısısını kontrol ediyoruz. Onun dışında biz de siperlik takmaya başladık. Her hafta mutlaka dezenfekte işlemi yapılmaktadır. Bunlar dışında bir değişim yaşanmadı. Çünkü dövme stüdyolarında ilk kural her zaman hijyendir. Pandemi süreci dışında da üst düzey temizlik kuralları vardır. Her malzeme tek kullanımlıktır. Eldivensiz bir işlem yapılamaz. Müşterileri tek ya da iki kişi halinde alıyoruz. İkiden fazla müşteri kabul edemiyoruz. Bu durumda bazı anlaşmazlıklar yaşanabiliyor. Bu da bu süreç içerisinde ki zorluklardan sadece biri” diye konuştu.“GÜNÜMÜZDE EMEK HIRSIZI ÇOK”
Yaklaşık 10 yıldır dövme sanatçılığı yaptığını dile getiren Yüksel, “Dövme yaptırmak isteyen insanlara tavsiyelerim öncelikle dövme seçimi, stüdyo seçimi ve bakımı ile ilgili. Dövme bir aksesuar olarak algılanıyor ve ciddiye alınmıyor. Oysa ki kalıcı bir işlem. Bu yüzden model seçiminde iyi düşünülmeli ve anlık kararlar verilmemeli. Stüdyo seçimi de çok önemli. Birçok insan dövmelerini beğenmediği için sildirmek ya da kapatmak istiyor. İstemediği bir model ya da lekelerle yaşamak zorunda kalıyor. Dövme yaptırılacak stüdyonun eğitimli, sertifikalı ve vergi ödeyen bir yer olmasına dikkat edilmelidir. Günümüzde teknoloji çok yaygın ve dijital reklam alanları çok daha verimli. Ancak kötüye kullanımı da çok. Birçok insan başka dövme sanatçılarının çalışmalarını kendi çalışmaları olarak kullanabiliyor. Bu yüzden stüdyo ve dövme sanatçısı iyi araştırılmalı ve incelenmeli. Bunların yanı sıra dövme bakımı konusunda daha hassas ve duyarlı olmak gerekiyor. Dövme işlemi sonrası güneşten koruma ve önerdiğimiz kremlerle bakım uygulanmalıdır. Bunlar normal süreçte de dikkat edilmesi gereken önemli detaylardır. Her meslek grubunda daha düşük maliyetle daha kalitesiz çalışan insanlar vardır. Ne yazık ki bu sektörde daha fazla. Boyanın son kullanım tarihi geçmesine rağmen kullanan ve modelle göre iğne seçmek yerine tek iğneyle her dövmeyi yapmaya çalışan insanların sayısı oldukça fazla” ifadelerini kullandı.“CİDDİ HASTALIKLARA NEDEN OLABİLİYOR”
Çalışmalarına Instagram’da “tattoogreenn” hesabı üzerinden ulaşılabileceğini söyleyen Mehmet Yüksel, konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi:
“Boyaların son kullanma tarihi ve dövme yapılan ortamın temizliği çok önemli. Enfeksiyon, çok ciddi deri hastalıklarına sebebiyet verebiliyor. Dövme işlemi konusunda ilk kural hijyen ve kalite olmalıdır. Maddiyatta bu doğrultuda biraz yükselebiliyor. Kendini düşünen ve iyi bir dövme taşımak isteyen her birey buna mutlaka dikkat etmeli. Son olarak söylemek istediklerim aslında her çalışma alanı için geçerli. Pandemi süreci bittiğinde de aynı tedbir ve temizlik kurallarına devam edilmesini temenni ediyorum. Biz dövme sanatçıları olarak buna çok dikkat ediyoruz ve etmeliyiz. Ancak her çalışma ortamında aynı özen gösterilmiyordu. Çok sosyal bir çağdayız ve her şey çok çabuk tüketilebiliyor. Yeni bir pandemi daha oluşmaması ve insan sağlığı açısından gerekli koşulların sağlanması ve uyulması şart. Umuyorum ki bundan sonra bir şeyler değişir. Doğaya daha saygılı davranır ve daha çok verim alırız.”

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER