‘İçki fiyatları vatandaşı kaçağa sevk ediyor’

‘İçki fiyatları vatandaşı kaçağa sevk ediyor’

Bakkallar ve Bayiler Esnaf Odası Başkanı Nevzat Alpan, sahte içki kullanımıyla ilgili Gazette’ye konuştu. Gazette’den Mert Er’e konuşan Başkan Alpan, “İçki fiyatlarının artmasından dolayı vatandaşlar sahte içkiye yöneldi. Daha ucuz diye etil alkol yerine metil alkol kullanılınca böyle ölümlü vakalar ortaya çıktı” dedi.


“VATANDAŞI KAÇAĞA SEVK EDİYOR”

Başkan Alpan, “Alkol fiyatlarının yüksek olması, vatandaşları kaçak içkiye teşvik ediyor. Fiyatlar yüksek olduğu için içki içmek isteyen vatandaşlar, yasal yollardan içkiye ulaşamıyorlar. Bir de saat 22.00’dan sonra içki satışı olmaması yasal ortamı da ortadan kaldırıyor. Vatandaşlar da maalesef içkisini uygun olmayan yerlerden temin ediyor. Dolayısıyla bir güvencesi de kalmamış oluyor. 2014 yılında yaklaşık 27 bin 428 litre kaçak içki yakalanmış Türkiye’de. Bu oran 2018 yılında 1 milyon 48 bin 145 litreye çıkmış. Alkol fiyatlarının artması ve alkol yasağından dolayı korkunç derecede artış olmuş. Yeni çıkacak yasaya göre esnafa 65 bin TL ile 320 bin TL arasında ceza uygulanacak. Zaten şu anda da 30 ile 50 bin TL arasında ceza uygulanıyor. Bu durum Danıştay raporuna da yansıdı. 2018 yılında 50 milyon litre tüketilen içki, 2019 yılında 40 milyon litreye düşüyor. Bu durumda içki üretimi ve maliye kaybı da yaklaşık 1,54 milyar TL oluyor. Bu da verginin ciddi anlamda kaybolmasıdır” diye konuştu.

“FİYAT ARTIŞLARI ÖNLENMELİ”

Vergi kaybının oluşmaması için yasakçı zihniyetin ortadan kalkması gerektiğini vurgulayan Alpan, “Bu aşırı ÖTV ve vergi fiyatları önlenmeli. Ayrıca araştırmalara göre; dünyada en pahalı içkiler sıralamasında Türkiye üçüncü sırada. Pahalı satışlar, kaçak üretimin de artmasına neden oluyor. Etil alkol de pahalı olduğu için vatandaş çözümü metil alkol kullanmakta buluyor. Metil alkol de öyle bir şey ki, biraz kaçırdığınız zaman bu türlü ölümlü vakalara yol açıyor. Bunun önüne geçebilmek için birçok şeyin yasallaşması gerekiyor. Fiyat artışlarının önlenmesi lazım. Küçük esnaf da can derdine düşmüş. Evine ekmek götüremiyor, çocukları aç. AVM’lerin, süper marketlerin de her sokak arasında bulunması, küçük esnafı daha da zor duruma düşürüyor. Bu konuda da bir şeyler yapılmalı. Küçük esnafa destek sağlanmalı. Yeni bir paket hazırlanmalı. Özellikle KDV ve ÖTV oranlarının da düşürülmesi lazım” ifadelerini kullandı.

“OLUMSUZ YÖNDE ETKİLENİYOR”

Tekel büfe sahibi Cem Türktan da “Bu fiyatlarla ilgi birçok söylenecek şey var. KDV, ÖTV oranları yüksek ve insanların alım gücü olmadığından dolayı kaçağa yöneliyorlar. Hatta ‘Etil alkol satıyor musun?’ diye çok soruyorlar. Bizim satışlarımız olumsuz yönde etkileniyor. Biz de bu durumdan çok şikayetçiyiz ama elimizden bir şey gelmiyor” dedi.

 

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER