İnek sütü üretimi nisan ayında arttı

İnek sütü üretimi nisan ayında arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Adana Bölge Müdürlüğü, Süt ve Süt Ürünleri Üretimi, Nisan 2020 sonuçlarını açıkladı. TÜİK Adana Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, Türkiye genelinde Nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre toplanan inek sütü miktarının yüzde 3 arttığı, Ocak-Nisan döneminde ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 5,4 arttığı belirtildi.

Nisan ayında ticari süt işletmeleri tarafından toplanan inek sütü yağ oranının ortalama yüzde 3,5, protein oranının ise ortalama yüzde 3,3 olarak tespit edildiği bildirildi.

Açıklamada, Nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre ticari süt işletmeleri tarafından yapılan içme sütü üretiminin yüzde 12,6 artarak 146 bin 414 ton olarak gerçekleştiği belirtildi. Ocak-Nisan döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre içme sütü üretiminin yüzde 11,9 artarak 569 bin 965 ton olarak gerçekleştiği ifade edildi.

Nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre ticari süt işletmeleri tarafından yapılan yoğurt üretiminin yüzde 6,1 azalarak 88 bin 1 ton, Ocak-Nisan döneminde ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 1,2 artarak 360 bin 549 ton olarak gerçekleştiği belirtildi.

Nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre, tam yağlı süt tozu üretiminin yüzde 40,2, inek peyniri üretiminin yüzde 8,6, tereyağı üretiminin yüzde 7, yağsız süt tozu yüzde 3, diğer peynirler yüzde 0,8 artarken, kaymak üretiminin yüzde 5,8, ayran üretiminin yüzde 55,8 azaldığı açıklandı.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER