İşimi gönül yoluyla yapıyorum

İşimi gönül yoluyla yapıyorum

Barış Sanıgök’ün hazırlayıp sunduğu “Barış Sanıgök ile Geniş Açı” programı bu hafta YouTube Gazette TV’de canlı olarak ilk kez yayınlandı. Barış Sanıgök’ün ilk konuğu şiir terapisti ve yazar Burak Ballı oldu.

Gazette TV, www.gazette.com.tr ve YouTube kanalında canlı olarak yayınlanan yepyeni bir program izleyicisiyle buluştu. Barış Sanıgök ile Geniş Açı programı 15 günde bir, birbirinden farklı konu ve konukları ağırlayacak. Barış Sanıgök’ün ilk konuğu şiir terapisti ve yazar Burak Ballı oldu. Ceza memurlarına, hakim adaylarına, eğitim kurumlarına, üniversitelere, liselere şiir terapisi yaptığını söyleyen Ballı, “Bir nevi gittiğim her yerde önce kendimi terapi ediyorum ve çevreme tecrübelerimi tatbik ettiğim düşüncelerimi aktarıyorum. Genelde doğa terapisi uyguluyorum. O kadar çok bir ömür geçmiş ki dünya batmış dirilmiş doğmuş, hayatlar geçmiş, insanlar geçmiş, savaşlar ve ölümler bitmiyor, bencillik hat safhada, doğaya zarar veriyoruz, tüketiyoruz ama bu kadar geçen süre içerisinde bilinmezlik ve bilinmeyen sırlar var. Bunları da birilerinin araştırması, keşfetmesi gerekiyor. 5 kitabım var, şiir yazmaya yeni fikirler yeni düşünceler beni itti, gönül yoluyla yapıyorum işimi.” dedi.

Ballı, “Şiir terapisinde, kişilerin yazı becerilerini ortaya çıkarabilmesi için 1 saat 10 dakikalık seanslarımız var, şiirle hikâyeler anlatıyoruz. Ben şiirsel konuşabiliyorum, hatipliğim de var. Terapilerimizde yaklaşık 300-400 kişilik gruplar ya da 100 kişilik gruplar alıyoruz. Orada bir statik enerji oluşturuyoruz. İyimser, iyilik ve doğadan yola çıkarak orada hikâyelerle özdeşleşme sağlıyoruz. Kişilerin kalplerine dokunarak, onları 7 yaşın altına götürmeye çalışıyorum. Çocukluk yıllarına geldikleri vakitte, kişinin içerisindeki kin nefret duyguları yavaş yavaş eksilmeye azalmaya ve farkındalığı artmaya başlıyor. Kötülük hissiyatı bilinci yok oluyor ve iyilik yapma bilinci oluşuyor. O sırada da psikologlarımız cezaevindeki ya da gittiğimiz kişiler, başlattığımız olayı kendi bilgi ve uzmanlık alanlarıyla ekilen tohumları yeşertmeye başlıyorlar. Türkiye de bir ilk gerçekleştirdik. Eski dönemlerde şiir ve özlü söz, insanları iyileştirici olarak kullanılıyormuş yani unutulmuş bir yöntem ben de bunu başlattım” ifadelerini kullandı.
 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER