Kadın cinayetleri unutulmamalı

Kadın cinayetleri unutulmamalı

Türkiye’de işlenen kadın cinayetleri son zamanlarda da gündeme oturmaya devam ediyor. Gündeme bomba gibi oturan Emine Bulut cinayeti tüm Türkiye’yi etkisi altına aldı. Türkiye’yi yasa boğan Özgecan Aslan’dan, basına yansımayan nice kadınlarımıza kadar tüm Türkiye, öldürülen kadınlar için bir araya geliyor. 

Resmi olmayan sayılara göre 2011 tarihinden bu yana 2 bin 975 kadın hayatını kaybetti. Öldürülen kadınların birçoğunun şiddetle de karşı karşıya kaldığı açıklandı. 
POLİS AKEDEMİSİ RAPORU
Polis Akademisi Başkanlığı'nca hazırlanan "Dünya ve Türkiye'de Kadın Cinayetleri 2016-2017-2018 Verileri ve Analizler" raporuna göre; Türkiye'de son 3 yılda 932 kadın cinayete kurban gitti. En çok cinayet İstanbul, Ankara ve İzmir'de işlenirken, faillerin ve maktullerin yüzde 46'sının ilkokul mezunu olduğu belirlendi. Kadın cinayetlerinin yarısından fazlası ateşli silahlarla gerçekleşirken bu silahların yüzde 83'ünün ruhsatsız olduğu belirlendi. Bu rakamı yüzde 31,9 ile kesici ve delici aletler takip etti. Kadın cinayetlerinin 72,8'i konut ve metruk binalarda, yüzde 15'i ise sokak ortasında işlendi. Rapordaki verilere göre, cinayete kurban giden her dört kadından biri 26-35 yaş aralığındayken, son 3 yıldaki cinayetlerde en yaşlı kurban 88, en genci ise henüz bir yaşına bile basmamış bir bebek oldu.
HERKES TEK SES OLDU
Lise öğrencisi Münevver Karabulut, 3 Mart 2009 tarihinde erkek arkadaşı Cem Garipoğlu tarafından parçalanarak öldürüldü. Özgecan Aslan Mersin'in Tarsus ilçesinde 11 Şubat 2015'te tecavüz girişimine direndiği için bir minibüste öldürülen üniversite öğrencisiydi. Emine Bulut, eski kocası tarafından çocuklarının gözü önünde öldürüldü. Akılda kalan nice kadın cinayetleriyle Türkiye’yi yasa boğan ve ve unutulan kadın cinayetleri için herkes bir araya geldi. Herkesin tek ses olduğu ülkemizde vatandaşlar sokağa dökülürken kadın cinayetleri için çözüm istendi. 
CHP’Lİ ŞEVKİN KONU HAKKINDA KONUŞTU
CHP Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, şiddeti önleyecek kanuni düzenlemeler hayata geçirilmediği ve cinsiyet eşitsizliği ortadan kaldırılmadığı sürece kadın cinayetlerinin önlenemeyeceğini söyledi ve son 11 yılda 2 bin 975 kadının öldürüldüğünü belirterek, sadece 2019'un Temmuz ayında 31, Ağustos ayında ise 28 kadının katledildiğini, 2019'un 8 aylık bölümünde toplam 273 kadının cinayete kurban gittiğini ifade etti. Resmi olmayan rakamlara göre son 11 yılda kadın cinayetlerinde yüzde 1500'lük bir artış yaşandığını vurgulayan, 10 kadından 4'ünün şiddetle karşı karşıya kaldığının görüldüğünü belirten Dr. Şevkin, nüfusun yarısı kadın olan Türkiye'de şiddetle karşı karşıya kalan kadın sayısının 14 milyona dayandığını söyledi. Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesi'nin önemini kavrayamadığını, sözleşmenin imzalandığı 2011 yılının Türkiye'de kadın cinayetlerinin büyük oranda azaldığı tek yıl olduğunun belirlendiğini kaydeden Dr. Şevkin, kadına yönelik her türlü şiddet, taciz, tecavüz ve cinayetlerde kolluk kuvvetleri ve yargının 'somut delil' talebinin kadınları tam anlamıyla savunmasız bıraktığını kaydetti.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER