Köpekler ısırıyor, mahalleli korkuyor

Köpekler ısırıyor, mahalleli korkuyor

Adana’nın merkez Seyhan ilçesine bağlı Mıdık Mahallesi’nde yaşayan Alim Kamer Düşünmez adlı genç, gündüz gözüyle köpek saldırısına uğrayarak, yaralandı.


Yaklaşık bir hafta önce arkadaşlarıyla birlikte köpeğini gezdiren 14 yaşındaki Düşünmez, bir başka köpeğin saldırısına uğradı. Saldırı anını dehşetle anlatan genç, “Ev köpeğiydi. Önce benim köpeğime saldırdı. Daha sonra ben o korkuyla kaçmaya çalışırken, köpeğimi bırakıp beni ısırdı” dedi.

“KÖPEĞİMİ BIRAKIP, BANA SALDIRDI”

Evde beslenilen köpeğin aşılarının olmadığını belirten Düşünmez, “Arkadaşlarımla köpeğimi gezdiriyorduk. Okul yolundan geçerken, yol üstünde sahipli bir av köpeği var. Benim köpeğime saldırdı. Köpeğin sahibi de ‘Kaçma, saldırmaz’ dedi bana. O anda da 4 tane daha sokak köpeği bana doğru koşuyordu. O korkuyla kaçmaya başladım. Av köpeği de köpeğimi bırakıp, bana saldırdı ve bacağımdan ısırdı. O av köpeği 8 yıldır ellerinde olmasına rağmen, aşısı yokmuş. Bana da kuduz, tetanos, ağrı kesici olmak üzere 5 tane aşı vurdular. Her aşı vurulduğunda halsizleşiyorum, okula gidemiyorum. Ağrım sızım da daha geçmedi” diye konuştu.

“YARIN DA BİR BAŞKASINA SALDIRIR”

Saldırgan köpeğin aşılarının ve kimliğinin olmamasından dolayı saklandığını dile getiren baba Yalçın Düşünmez ise, “Ben, ısıran köpeğin sahibi ile konuştuğumda köpekten dolayı feryat ediyordu. Pişmanlığını dile getiriyordu ama 8 yıldır bakmalarına rağmen, köpeğin bir tane aşısı bile yok. Ben bizzat bu konuyu Adana Büyükşehir Belediyesi yetkilileriyle görüştüm. Büyükşehir’in köpek toplama birimi varmış. Evin açık adresini aldım ama köpek sahibi yarım saat sonra dayımın oğlu Sabit Ulgan ile görüştüğünde, ‘Benim köpeğimi kimse götüremez’ diye tepki vermiş. Bugün benim oğlumun başına geldi. Yarın kendisinin veya bir yakınının başına gelirse, tepkisi ne olacak? Ben bu ve buna benzer saldırgan ev köpeklerinin toplatılmasını istiyorum. Çünkü doktor bizden ısıran köpeğin aşı ve kimlik bilgilerini istedi. Köpeğin sahibi hem aşılarının olmadığını hem de kimliğinin olmadığını dile getirdi. Köpeği de saklamışlar ki kimse ellerinden almasın diye ama bugün benim oğluma saldıran köpek, yarın bir başkasına da saldırır” ifadelerini kullandı.

SOKAK KÖPEKLERİNDEN GEÇİLMİYOR

Ayrıca Mıdık Mahallesi sakinleri, sokak köpekleri ve saldırgan ev köpeklerinin korkusundan da dışarı çıkamıyor. Yaklaşık 40-50 civarındaki köpeğin barındığını ve hemen her gün saldırıya dile getiren mahalle sakinleri, belediye yetkililerinden çözüm bekliyor.

Baba Düşünmez, “Bu mahallede ayrıca 50’ye yakın sokak köpeği de var. Akşam olunca korkudan kimse sokağa çıkamıyor. Yoldan geçen insanlara saldırıyorlar. Belediye yetkililerinden konuyla ilgili hassasiyet gösterip, bir an evvel bu köpeklerin de toplatılmasını istiyoruz. Bu yolları kullanan yayalar, bisikletliler ve motosikletliler de var. Her akşam bir kişi köpekler tarafından saldırıya uğruyor” dedi.

Mehmet Karahalı adlı bir mahalle sakini, “Sadece bizim sokağımızda yaklaşık 15 tane sokak köpeği var. Hayvancağızlar hasta. Gençlik hastalığı diyorlar. Bundan 2 ay önce yaklaşık 17 tane yavru vardı ama şu an sadece 4 tane kaldı. Birçoğunun aşısı yok. Bu hususta aramadığımız yer kalmadı. Adana Büyükşehir Belediyesi’ne, Seyhan Belediyesi’ne bağlı birimleri aradık, rica da bulunduk ama kimse ilgilenmedi. Burada bir tane köpeğin ayağı kırık. 2 haftadır ailecek arıyoruz ilgilenilsin diye ama kimse ilgilenmiyor” diye konuştu.

Mahalle sakinlerinden Fevzi Akyürek de “Ben, 11132 Sokak’ta yaşıyorum. Bazen 20 tane, bazen 40 tane köpek oluyor buralarda. Akşam belirli bir saatten sonra dışarıya çıkamıyoruz. Hayvanlar saldırganlaşıyor. Haliyle biz de korkuyoruz. Şu an pandemiden dolayı okul yok ama okul olduğu zamanlar çocuklar, korkularından ellerinde değneklerle geçiyordu. Yani bu hayvanların hem aşılanması hem de kısırlaştırılması gerekiyor. Çünkü günden güne daha da çoğalıyorlar” ifadelerini kullandı.

“KORKUMUZDAN DIŞARI ÇIKAMIYORUZ”

Daha önce iki kere köpekler tarafından saldırıya uğradığını belirten Meral Demir de “Ben daha önce görüntüledim, 37-38 tane köpek vardı ve biri saldırdığı anda hepsi birden saldırıyor. Hava karardığı anda kimse sokakta yürüyemiyor. Gerçekten akşam olduğu zaman sokağa çıkamıyoruz. Çıkarsak da korkudan hem 3-4 kişi çıkıyoruz hem de korkutmak amaçlı sopalarla çıkıyoruz. Bazı köpekler korumacı oluyor. Bizi gördükleri anda dolmuşa kadar götürüyorlar. Çoğunluğu ise çok saldırgan oluyor. Korkumuzdan dışarı çıkamıyoruz. Daha geçen gün köpek saldırısına uğradım. Mahallemizin muhtarına da söyledik, o aradı yetkilileri, biz aradık ama maalesef kimse ilgilenmedi. Bizim beklentimiz, bu köpeklerin bir an evvel barınağa götürülmeleri” dedi.

Sabahattin Demir ise, “Köpeklerden biri diğerlerine liderlik yapıyor. Liderleri saldırınca, hepsi birden saldırıyor. Biz hiçbir hayvanın canını acıtmak istemeyiz ama kız kardeşime saldırdılar, anneme 2 defa saldırdılar. Biz artık ne yapacağımızı şaşırmış durumdayız” diyerek mahalleliler olarak korktuklarını dile getirdi.

 

 

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER