“Koruma kararları ve tutuklamalar arttı”

“Koruma kararları ve tutuklamalar arttı”

Adalet Bakanlığı, 2020 yılı şiddetle mücadele rakamlarını açıkladı.


Yapılan açıklamada, koruma kararları ve tutuklamalar arttı. Tehlike altındaki 99 kadının kimlik bilgileri, 409 mağdurun da işyerleri değiştirildi.

2020'de 245 bin 948 kişi hakkında 271 bin 927 tedbir kararı verildi. Uyuşturucu ve alkol tesiri altında şiddet uygulayan 6 bin 50 kişiye tedavi uygulandı.

YÜZDE 200 ARTIŞ GÖSTERDİ

Verilere göre ısrarlı takip mağduru 99 kadının nüfus ve kimlik bilgileri, 409 mağdurun da işyeri değiştirildi. 6 bin 17 şiddet mağdurunun kimlik bilgileri gizlendi. 232 kişi hakkında 333 kez elektronik kelepçe tedbirinin uygulanmasına karar verildi. Tedbir kararlarına uymayan 5 bin 748 kişiye de zorlama hapsi verildi.

Bakanlık verilerine göre kadına yönelik şiddet eylemlerine ilişkin soruşturmaların ortalama tamamlanma süresi 80 günden 55 güne düştü. Kadına karşı işlenen suçlarda çıkan tutuklama kararları, bir önceki yıla kıyasla yüzde 200 artış gösterdi.

AİLE İÇİ ŞİDDET SORUŞTURMA BÜROLARI KURULDU

Acil koruma tedbirleri alındıktan sonra vaka bazlı sosyal araştırma raporlarının hazırlanması uygulamasına geçildi. Tüm adliyelerde kadına yönelik şiddet vakaları hakkında tedbir ihtisas mahkemeleri belirlendi.

Adliyelerde aile içi şiddet soruşturma büroları kuruldu. Hâkim ve cumhuriyet savcılarının UYAP ekranlarına şiddet vakasının taraflarına ait tedbir geçmişi otomatik olarak yansıtılmaya başlandı.

Tutuklu ve hükümlü şiddet uygulayanların izin ve tahliye gibi cezaevinden ayrılmaları durumunda kolluk birimlerinin ve mağdurların bilgilendirilmesi uygulamasına da geçildi.

Bakanlık, 2021 yılında 400 uzman daha alarak psiko-sosyal destek personeli sayısını da artırıyor.

 

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER