Müteahhitler daireleri satma yerine kiraya veriyor

Müteahhitler daireleri satma yerine kiraya veriyor

Başta demir ve çimento olmak üzere inşaat girdi malzemelerindeki fahiş fiyat artışlarını gerekçe göstererek, birçok yerde inşaatlarını durduran müteahhitler, şimdilerde ise ürettikleri konutları fiyat pahalılığından satma yerine kiraya vermeye tercih ettiler.

Gazette muhabirlerinin yaptıkları araştırmaya göre, 6 Eylül’de yüz yüze eğitimin de başlaması nedeniyle, öğrenciler ve aileler ülke genelinde kiralık daire bulmakta zorlanıyor. Buldukları daireler ise birçok ailenin ve öğrencinin bütçesini zorluyor.

Gazetemizin birkaç ay önce kamuoyu gündemine taşıdığı Adana’da kiralık ev fiyatlarının yüksekliği, şu günlerde kendini daha da belirgin hale getirdi.

İnşaat maliyetlerindeki artışların, konut satış fiyatına da ister istemez yansıdığını kaydeden Adanalı müteahhitler, konutların ya tamamlanamadığını ya da alıcı bulmakta zorlandıklarını dile getirdiler. Bu nedenle birçok müteahhidin yaptıkları daireleri yurt bulmakta güçlük çeken öğrencilere, 1+1, 2+1, 3+1 olmak üzere kiraya vermeyi tercih ettikleri ortaya çıktı. Birkaç öğrencinin biraraya gelerek bütçelerine uygun daireleri kiralık olarak tuttuklarını dile getiren müteahhitler,  dairelerinin elde kalması yerine bu yolu çıkar yol olarak gördüklerini vurguladılar.

Adanalı emlakçılar da benzer görüşleri dile getirdiler. Bir yandan pandeminin etkisi bir yandan da yüz yüze eğitimin başlaması nedeniyle Adana’da kiralık daire bulmakta insanların zorluk çektiğini anlatan Adanalı emlakçılar, bunun kira fiyatlarına artış olarak yansıdığının altını çizdiler.

Adanalı emlakçılar, “Bundan birkaç önce durum böyle değildi. Yüz yüze eğitim başladıktan sonra, daha bir daireye ‘kiralık’ lehvası asmadan’ bu daire tutuluyor. Tabi bununla birlikte kira fiyatları da oldukça arttı. Önceden bin liraya kiraladığımız daireler bir süredir bin 500, 2 bin liraya fırladı. 2+1 ve 3+1 dairelerin fiyatları da oldukça yükseldi” diye konuştular.

Kendilerine kiralık daire, konut arayan insanların özellikle de öğrencilerin ekonomik olarak zorluk çektiklerini kaydeden gerek müteahhitler gerekse emlakçı esnafı, inşaat sektöründeki dalgalanmanın her iki tarafı da mağdur ettiğini belirttiler. İnşaat girdi maliyetlerinin düşürülmesi gerektiğini kaydeden piyasa temsilcileri, hiç kimsenin yaşanan bu durumdan memnun olmadığını ifade ettiler.

Adana’ya yüksek eğitim görmek için gelen öğrenciler de, gazetemize konuşurken, kiralık daire fiyatlarının oldukça yüksek olmasından şikayet ettiler. Ailelerinin ya asgari ücretle ya da düşük emekli maaşıyla bu kiraların altından nasıl kalkacağını düşündüklerini dile getiren öğrenciler, özel yurtların da yanına yaklaşılmadığına işaret ettiler.


 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER