‘O güzel günlere tekrar ulaşacağız’

‘O güzel günlere tekrar ulaşacağız’

Mercedes-Benz Mengerler Adana Eski Genel Müdürü Süleyman Emen, Gazette Gazetesi İmtiyaz Sahibi Fatma İnci Gül’ün moderatörlüğünü yaptığı “İnci Gül ile Biz Bize” canlı yayın programının konuğu oldu. Dünyayı etkisi altına alan Kovid-19 salgınının otomotiv sektörüne olan etkisini anlatan Emen, “Umarım Koronavirüsten sonra tekrardan o güzel günlerimize ulaşacağız” dedi.

Emen, “2018 yılında yaşanan ekonomik sıkıntılarla birçok otomotiv firmaları üretimlerini kısıp, siparişlerini iptal etmek zorunda kaldı. 2019 yılında 2018 model araçları satmaya devam ediyorduk. 2019’un son çeyreğinde rüzgârın yönü değişti. 2020’nin mart ayına kadar kaybedilen satıştan telafi edilmeye başlandı, müthiş derecede bir pazar arttı ve satışlar yükseldi. Mart 2020’de Koronavirüs nedeniyle tüm dünyada ve Türkiye’de otomotiv sektörü tam anlamıyla durma noktasına geldi. Haziran sonuna kadar da bu kayıptan dolayı 200 bine yakın üretim kaybı olacağı öngörülmekte. Türkiye’deki otomobil pazarı Ocak ve şubat aylarında altın yılını yaşarken maalesef nisan ve mayıs aylarında da çok büyük sıkıntılar yaşadı. Umarım bu Koronavirüsten sonra tekrardan o güzel günlerimize ulaşacağız” diye konuştu.

“GLOBAL BİR KRİZİN BAŞINDAYIZ”

Emen, “2019’un son çeyreğinde yükselişle başlamıştık aslında. 2020 yılına giriş yaptığımız zaman otomotiv sektörü kaybetmiş olduğu pazarı yeniden tekrardan yakalamaya çalışmıştı. Koronavirüs, mart ayının son haftasıyla birlikte olumsuz etkilemeye başladı. Mart sonu ile dünyadaki otomotiv sektörü durdu, üretime ara vermek zorunda kalındı. Bu doğru bir karardı, salgının bulaşma riski düşünülerek alınmış bir karardı. Şu anda Türkiye’de ve dünyada global bir krizin başlangıç noktasındayız, umarım bu uzun sürmez eğer sürer ise çok ciddi sıkıntıların yaşanacağı aşikâr. Türkiye’de otomobil ve hafif ticari araç pazarı, 2020 yılının Ocak ve şubat ayında bir önceki yıla göre yüzde 90 büyüme göstermişti fakat mart ayında yüzde 40’a geriledi. Nisan sonunda ya da mayıs sonunda da daha negatif verilere ulaşacağımızı düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

“BİNEK ARAÇ TALEPLERİ ARTACAK”

Kovid-19 salgınından sonra binek araç taleplerinin artacağını da belirten Süleyman Emen, şu ifadelere yer verdi:

“Koronavirüs sonrasında binek araç talepleri bence kesinlikle artacak. Koronavirüsten sonra hiçbir şey belli bir dönem eskisi gibi olmayacak. Sosyal mesafenin korunduğu, hijyenin ön planda tutulduğu bir ortamda insanlar, mümkün olduğu kadar az sosyalleşip çok az temas kuracaklar. Bunun otomotiv sektörüne etkisi bence çok olumlu olacak. İnsanlar, toplu taşımadan uzaklaşıp daha çok bireysel kullanıma geçecekler. Türkiye’de her 100 kişiye 14 adet araç düşüyor, Avrupa’da ise 51 yani kat edeceğimiz yol bir hayli fazla. Binek araçlara ne kadar rağbet olacağını buradan da hissedebiliriz. Bu pastadan en çok payı dijitalleşmeye önem veren yatırım yapan markalar ve bayiler alacak. Markalar, üretim, tedarik, lojistik sorunlarını çözebilirse tüm kayıpların tekrardan kazanıldığı bir yıl olabilir. Benim düşüncem bu. Bu dönemde de büyük hacimli araçlardan çok, yakıt tüketimi düşük, küçük hacimli, park sorunu olmayan, günlük işlerimizde kullanabileceğimiz araçlar en çok pazar payı alacaklar diye düşünüyorum.”

 

Etiketler:
İNCİ GÜL İLE BİZ BİZE SÜLEYMAN EMEN OTOMOTİV SEKTÖRÜ KORONA VİRÜS

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER