Öğretmenler aşılanmada ön sırada olmalı

Öğretmenler aşılanmada ön sırada olmalı

Eğitim Sen Adana Şubesi, 2020-2021 eğitim öğretim yılı ikinci yarıyılının başlamasından dolayı basın açıklaması yaptı.

Eğitim Sen Adana Şube Yürütme Kurulu adına basın açıklamasını yapan Şube Başkanı Hüseyin Kaya, “Milli Eğitim Bakanlığı’nın salgın koşullarını doğru yürütecek uygun strateji yöntem ve plan üretmekte sınıfta kalmıştır. İkinci dönem gerekli tedbirler alınmadığı takdirde eğitimde yaşanan sorunlar artarak devam edecek” dedi.

Kaya, “Bir an önce yüz yüze eğitime geçmek için gerekli adımlar atılmalıdır. Okullara gerekli ödenek, yardımcı personel ihtiyacı, temizlik koşullarının sağlanması ve öğretmen atamalarının yapılması gereklidir. Öğretmenler aşılanmada ön sırada olmalılardır, aşılanma olmadan yüz yüze eğitimin başlaması öğretmenlerin sağlığını tehlikeye atmaktır. Yoksul, emekçi halk çocuklarının internete erişim ve tablet sorunları çözülmelidir. Doğu illerimizin EBA’ya ulaşım oranları çok düşüktür, aynı durumu Adana özelinde de tespit ettik” ifadelerini kullandı.

Eğitim Sen Adana Şube Başkanı Hüseyin Kaya, “Okullarda yapılacak sınavlar yüz yüze yapılmamalıdır. Olağanüstü dönemlerde, olağan yöntemler uygulamak doğru değildir. Seçmeli ders adı altında eğitimin dinselleştirilmesi kabul edilemez, eğitimin demokratik, laik ve bilimsel içeriğe kavuşması sağlanmalıdır. Pandemi sürecinde olduğumuz için, geçmiş dönemde yapılmaya başlanan angarya görevler iptal edilmeli, öğretmenlere görev tanımları dışında başka bir görev verilmemelidir. Kadın eğitim emekçisi arkadaşlarımız bu sorunların yanı sıra farklı birçok sorunla karşı karşıya kalmışlardır. Ev işleri, çocuk bakımı gibi ihtiyaçlar göz önünde bulundurulmadan ders programları hazırlanmaya devam etmektedir. Öğretmenlerin uzaktan eğitime erişim engelleri ortan kaldırılmalıdır. Müfredat ve konularda seyreltilme yapılmalıdır. Öğretmenlere gerekli teknik desteğin verilmesi, ders işlenirken ihtiyaç duyulan materyallerin sağlanması gerekmektir. Üniversitelerimiz, tepeden inme kayyum rektör atamalarıyla karşı karşıya gelmiştir. Üniversitelerin demokratik, özerk ve bilimsellikten uzak olması kabul edilemez. Üniversitelerde dersler akademik yöntemler sürdürülmeli, yapılacak sınavlar öğretim üyeleri ve öğrencilerin ortak iradesini yansıtacak şekilde demokratik bir zeminde belirlenmelidir. Üniversitelerde yaşanan sorunların baş aktörü olan YÖK kaldırılmalıdır” diye konuştu.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER