Prof. Dr. Timuçin Çil: Bu süreci hep beraber yönetmeliyiz

Prof. Dr. Timuçin Çil: Bu süreci hep beraber yönetmeliyiz

Gazette Gazetesi İmtiyaz Sahibi Fatma İnci Gül’ün sunduğu “İnci Gül ile Biz Bize” programının son konuğu, Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Derneği Adana Şube Başkanı ve Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Tıbbı Onkoloji Kliniği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Timuçin Çil oldu. 

Youtube’da canlı yayınlanan programda İnci Gül’ün sorularını yanıtlayan Çil, “Çok zor bir dönem yaşıyoruz. Sadece kanser hastaları değil, hepimiz bu süreçten çok etkileniyoruz. Çok stresli bir 2-3 ay geçirdik ama artık daha kabul edilebilir, daha yönetilebilir bir süreç içerisindeyiz. Bunu da hem biz hem de hastalarımız, beraber yönetmemiz gerekiyor” dedi.
“HAYAT DEVAM EDEN BİR SÜREÇ”
Prof. Dr. Çil, “Bakıldığında biz şubat ayının sonu, mart ayının başı gibi ilk vaka ile karşılaştık ve ondan sonraki dönemlerde özellikle nisan ve mayıs aylarında artış çok oldu. Ben, bakanlığımızın önemlerini çok yeterli buluyorum. Erken dönemde tedbirler alındı ve bu tedbirler çerçevesinde önlemler yeterince alındı, kısıtlamalara gidildi. Bu da olayın çabucak kontrol altına alınmasını sağladı ama bu dönem, sıkı kontrol dönemiydi. Bütün dünya böyle yapıyordu, daha sonra adaptasyon dönemi girdiler. Biz de şu anda bunu yapıyoruz. Sınırlar, kısıtlamalar kaldırılırken dikkatli olmak lazım. Tüm bireyler bunun farkında olup, bilmesi lazım. Bunun önemini hiç unutmamamız gerekiyor ama hayata da devam etmek gerekiyor. Sonuçta hayat, devam eden bir süreç” diye konuştu.
“DAHA İYİ VERİLER GELİYOR”
Mevcut durumda vatandaşların strese girmemesini belirten Çil, “Vaka sayılarında artış olması zaten beklenen bir şey. Siz kısıtlamaları kaldırdıktan sonra istediğiniz kadar bireysel önlemleri alın, vaka sayısı yine de belirli bir vaka sayısı artacak ama maske, el hijyeni ve sosyal mesafeye dikkat ettiğiniz zaman, çok önemli bir koruma sağlıyorsunuz. Bunlara dikkat ettiğimizde bireysel olarak korumayı çok artırmış oluyoruz. Yeni normalleşme sürecine girdikten sonra vakalarda da bir miktar artış oldu ama şu anda daha plato, daha azalma oldu. Özellikle son günlerde daha iyi veriler geliyor. İlk başta bu şekilde hafif bir artış olması da çok normal. Bundan dolayı çok strese girmemek lazım ama önemi de unutmamak lazım” ifadelerini kullandı.
“VİRÜSLE YAŞAMAYI ÖĞRENECEĞİZ”
Zor bir dönemden geçtiğimizi dile getiren Prof. Dr. Çil, “Çok zor bir dönem yaşıyoruz. Sadece kanser hastaları değil, hepimiz bu süreçten çok etkileniyoruz. Çok stresli bir 2-3 ay geçirdik ama artık daha kabul edilebilir, daha yönetilebilir bir süreç içerisindeyiz. Bunu da hem biz hem de hastalarımız, beraber yönetmemiz gerekiyor. Artık bu virüsle yaşamayı öğreneceğiz. Bence bu dönemin en önemli konsepti bu. Bu virüsü bilmek, farkında olmak, önemini anlamak ama hayatı da ona adapte etmemiz gerekiyor. Nasıl, mümkün olduğunca sosyal hayatımızı adapte ediyorsak, artık her şeyimizde bu virüse göre bir hayat dizayn edeceğiz. Bu virüsten tamamıyla kurtulana kadar” dedi.
 

Etiketler:
Gazette, Gazette Gazetesi, Gazette Gazetesi İmtiyaz Sahibi Fatma İnci Gül, Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Derneği Adana Şube Başkanı ve Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Tıbbı Onkoloji Kliniği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Timuçin Çil

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER