“Sanattan asla zarar gelmez”

“Sanattan asla zarar gelmez”

Çocuklara farklı dünyaların kapılarını açan, kaliteli zaman geçirmelerini sağlayan tiyatrolar, çocukların kişisel gelişimlerinde çok önemli bir faktör olmuştur. Bu sebeple çocuk tiyatroları da anne babaların etkinlik listesinin başında gelmektedir.

Adana’da faaliyet gösteren Kaktüs Sanat Merkezi sahibi Hakan Hançerli ile, tiyatronun çocukların kişisel gelişimindeki etkileri ve pandeminin  Tiyatrolar üzerindeki olumlu ve olumsuz etkilerini konuştuk. İşte o keyifli söyleşimiz;

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz? Hakan Hançerli Kimdir?
1975 Adana doğumluyum. ilk-orta ve lise hayatımdan sonra Tiyatroya başladı. her şey Lise 1.sınıfta bir gün, boş derste arkadaşlarla eğlenirken içeri bir nöbetçi öğrencinin girip “okul tiyatro koluna seçmeler yapılacak” demesiyle başladı. Yani 1989’un güzel bir gününde başladı her şey ve 2020 devam…

Bizlere Tiyatro Kaktüs’ten bahsedebilir misiniz? Kaktüs Sanat Merkezi ismini nereden aldı?

Kaktüs sanat Merkezi 1999-2000 sezonunda açıldı. Ben o zaman oyuncu olarak bir çok oyunda görev aldım. İlk 5 yılda sayısız güzel işlerden sonra, o zamanki sahibi sevgili Metin Bahçıvan bana tiyatroyu devretmek istediğini söyledi, hiç düşünmeden kabul ettim ve 15 yıldır tiyatromun başındayım. Tiyatronun adın neden Kaktüs; bir kere isim babası ben değilim, Metin Bahçıvan ve açıklama çok hoşuma gittiği için adını değiştirmedim, şöyle ki; kaktüs çiçeği dünyanın en güzel çiçeklerinden biridir ve dikenlerin arasından açar, yani tüm zorluklara rağmen bir güneş gibi parlar, tıpkı bu ülkede sanat yapmak gibi…işte bu yüzden tiyatromuzun adı Kaktüs,  tüm zorluklara rağmen yılardır seyircimize perde açmamın mutluluğu içerisindeyiz.

Bildiğimiz kadarıyla siz de oyunculuk yapıyorsunuz? Sizi oyunculuğa, tiyatroya iten şey ne oldu?

Aşk mı desem Tutku mu desem bilmiyorum… Ama bildiğim bir şey var ki Tiyatrosuz yaşayamam. Ustalarımın oyunlarını belki yüz kere izlemiş ya da kasetten dinlemişimdir. Onları dinlerken veya izlerken, bir gün “ben de sahnede olmalıyım” dedim ve oldum. Uzun yıllar oyunculuk yaptım, bir çok oyunda oynadım, yönettim, müzikler yazdım…

Çocukların gelişimi için tiyatro çok önemli bir faktör… Adanalı aileler de buna gerekli önemi veriyor mu?
Çocuk gelişiminde Tiyatronun önemi çok büyük. Adanalı ailelerde, evet buna çok önem veriyorlar. özellikle son dönemde çocuk tiyatrosuna ilgi daha da arttı, ama bir şartla; iyi oyun, düzgün Türkçe, güzel dekor ve kostüm ve net, anlaşılır oyun metinleri, işte bunlar bir araya geldiğinde seyirciniz sizi hiç yalnız bırakmıyor,20 yıldır bizi hiç bırakmadılar mesela.

Tüm dünya covid-19 pandemisiyle mücadele ediyor. Gerekli tedbirler alınarak bir normalleşme sürecine girildi. Tabi geçici süreliğine kapatılan tiyatrolar tekrardan faaliyete geçti ama sonuç olarak uzun bir ara verildi. Tiyatro izleyicisini kaybeder mi, seyircide artış olur mu? Siz bu süreci nasıl değerlendirirsiniz?

Tabi kovid19 süreci bir çok sektörde olduğu gibi biz özel tiyatroları da fazlasıyla zor duruma soktu. Ama ben umudunu kaybetmeyenlerdenim. Bunun sebebi de seyircilerimden gelen mesajlar, Pandemi’nin en yoğun olduğu günlerde bile “Tiyatro ne zaman açılacak” mesajlarını almak bizleri çok mutlu etti… Ben kısa bir süre durağanlık yaşadıktan sonra normale döneceğimizi düşünüyorum. İşini doğru yapan Tiyatro her zaman seyirci bulur, dileğimiz şu zor günlerin bir an önce bitmesi, sonra her şey eskisinden daha anlamlı olacak, çünkü bu süreç bize, daha önce fark etmediğimiz birçok şeyin değerini de hatırlattı. öyle değil mi?

Temennimiz Koronavirüs sürecinin bir an önce sonuna gelinmesi ama bir süre daha kontrollü hayat devam edecek gibi duruyor. Bu süreçte her sektör gibi tiyatrolar da ciddi bir kayıp yaşadı… konuyla alakalı olarak devletimizin tiyatrolar ve oyuncular için ne gibi atılımları olmalı?

Kültür bakanlığının bu konuda aldığı bir takım kararlar var, mesela her yıl aldığımız yardım miktarını bu kez yükselteceklerini söylediler. Bir takım başka vaatlerde var bekleyip göreceğiz, bu süreçte yerel yönetimlerden de destek bekliyoruz. Şunu da belirmek isterim ki, Seyhan belediyesinin bu konuda bazı hazırlıkları olduğunu duyduk ve gerçekleşirse çok mutlu olacağız. Şimdiden emeği geçenlere çok teşekkür ederim.

Bize zaman ayırdığınız için çok teşekkür ederiz Hakan bey. Son olarak söylemek istediğiniz, vermek istediğiniz bir mesajınız var mı ?

Ben teşekkür ederim. son sözüm şudur “Çocuklarınızı hayatında bir kez bile olsa bir Tiyatroya, ya da her hangi bir sanat kurumuna mutlaka götürün, olursa SANATÇI olur, olmazsa İNSAN olur”  sanattan asla zarar gelmez. Tekrar teşekkürler, özellikle senin gibi genç gazeteci kardeşlerime de başarılar diliyorum.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER