Sektörel güven Ekimde arttı

Sektörel güven Ekimde arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Adana Bölge Müdürlüğü, Sektörel Güven Endeksleri, Ekim ayı oranlarını açıkladı. TÜİK Adana Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, mevsim etkilerinden arındırılmış güven endeksinin Ekim ayında bir önceki aya görehizmet sektöründe yüzde 6,4, perakende ticaret sektöründe yüzde 1,7 ve inşaat sektöründe yüzde 0,6 arttığı belirtildi.


Yapılan açıklamada, değerlendirmede mevsim etkilerinden arındırılmış hizmet sektörü güven endeksinin Eylül ayında 74,9 iken, Ekim ayında yüzde 6,4 oranında artarak 79,7 değerini aldığı ifade edildi. Yapılan Hizmet sektöründe bir önceki aya göre, son üç aylık dönemde iş durumu alt endeksinin yüzde 8,0 artarak 77,0 olduğu bildirildi.

Son üç aylık dönemde hizmetlere olan talep alt endeksinin  yüzde 7,2 artarak 74,9 değerini aldığı; gelecek üç aylık dönemde hizmetlere olan talep beklentisi alt endeksinin ise  yüzde 4,3 artarak 87,4  olduğu ifade edildi.

Mevsim etkilerinden arındırılmış perakende ticaret sektörü güven endeksinin Ekim ayında yüzde 1,7 oranında artarak 95,0 değerini aldığı belirtildi. Perakende ticaret sektöründe bir önceki aya göre, son üç aylık dönemde iş hacmi satışlar alt endeksinin yüzde 3,0 artarak 86,6 olduğu bildirildi. Mevcut mal stok seviyesi alt endeksinin yüzde 0,2 azalarak 107,5 değerini aldığı; gelecek üç aylık dönemde iş hacmi-satışlar beklentisi alt endeksinin ise yüzde 2,7 artarak 90,9 olduğu belirtildi.

Mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat sektörü güven endeksinin bir önceki ayda 83,3 iken, Ekim ayında yüzde 0,6 oranında artarak 83,8 değerini aldığı belirtildi. İnşaat sektöründe bir önceki aya göre, alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi alt endeksinin yüzde 0,2 azalarak 69,8 olduğu; gelecek üç aylık dönemde toplam çalışan sayısı beklentisi alt endeksinin ise yüzde 1,2 artarak 97,8 değerini aldığı bildirildi.

İnşaat sektöründe Ekim ayında girişimlerin yüzde 35,2'si faaliyetleri kısıtlayan herhangi bir faktörün olmadığını, yüzde 64,8'i ise faaliyetlerini kısıtlayan en az bir temel faktör bulunduğunu belirtti. İnşaat sektöründe faaliyetleri kısıtlayan temel faktörlerden; "finansman sorunları" Eylül ayında yüzde 39,3 iken Ekim ayında yüzde 42,4, "talep yetersizliği" Eylül ayında yüzde 32,8 iken Ekim ayında yüzde 30,2 ve "diğer faktörler" Eylül ayında yüzde 17,0 iken Ekim ayında yüzde 16,2 olduğu açıklandı.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER