Temsa'da üretim durdu

Temsa'da üretim durdu

Gazette Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı ve köşe yazarlarından Adem Akol, Temsa’nın satılmasıyla ilgili Sabancı Holding’ten kamuoyuna açıklama yapılmasını istedi. 

“SATIŞTAKİ MAÇ NE?”
Akol 10 Aralık 2019 tarihli “Türkiye Kamuoyu, Sabancı Ailesinden Bir Açıklama Bekliyor...” adlı köşe yazısında, “Sabancı Ailesi’nin Türk Halkı’na; özellikle de Adana’ya bir açıklama yapması gerekmiyor mu? Sırf TEMSA’nın satın alınması için kurulan, ‘True Value Capital Partners’in; Evren Rıfkı Ünver ve eşi Rukiye Devres Ünver dışındaki diğer ortakları kimler? Sabancı Holding’in bir paravan şirketi mi yoksa? Eğer öyle ise amaç ne?” diye sordu.
“ADANA SAHİP ÇIKACAKTIR”
Akol, “TEMSA, bankalar ve özellikle Adana piyasasına olan 850 milyon TL’nin üzerine uzun bir süre yatıp, kasasına koyduğu 700 milyon nakit parayı, elektrikli otobüs imal etmekte kullanarak; bu sektörde dünya piyasasına hakim olmayı mı planlıyor? Gerçekleri vatandaşa açık bir şekilde anlatmak zorundasınız... Haklı bir gerekçeniz varsa, emin olun 1500 TEMSA çalışanı; piyasadaki tedarikçileriyle birlikte tüm Adana ve hatta tüm Türkiye buna sahip çıkacaktır... Yeter ki yapmaya çalıştığınız Türkiye’nin çıkarları doğrultusunda olsun” dedi.
Konuyla ilgili olarak, dün gazetemizin Yönetim Kurulu Başkanı Adem Akol’u arayan Özçelik-İş Sendikası Başkanı ve Hak-İş Konfederasyonu Başkan Yardımcısı Yunus Değirmenci TEMSA’da sendikalarına kayıtlı 1300 çalışanın haklarını ölüm pahasına koruyacaklarını belirterek, konuyla ilgili duyarlılığından dolayı gazetemize teşekkür etti.
 “YAPTIRIM UYGULANACAK MI?” 
Öte yandan Adana’da Kurulu otobüs ve midibüs üreticisi Temsa’nın üretimi durdurması Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) gündemine taşındı. 1968 yılında kurulan ve 1987’den bu yana Adana’da bulunan 510 bin metrekarelik üretim tesisinde faaliyetlerini sürdüren Temsa’nın yılda 10 binin üzerinde otobüs, midibüs ve hafif kamyon ürettiğini belirten CHP Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin de, “Temsa’yı satın alan yabancı fon ‘ben burada üretim yapmayacağım’ derse bir yaptırımla karşı karşıya kalacak mıdır?” sorusunu yöneltti.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER