Trump’ın asıl hedefi Çin

Trump’ın asıl hedefi Çin

Trump, Çin’le daha rahat mücadele edebilmek için Ortadoğu bataklığından bir an önce kurtulmak istiyor.
Gazette Gazetesi köşe yazarlarından Korcan Baysan; kaleme aldığı yazısında ABD Başkanı Donald Trump’ın bilinmeyen planlarını dile getirdi. Trump’ın Ortadoğu bataklığından bir an önce çıkmayı hedeflediğini yazan Baysan; “Trump, bitmeyen savaşları bitirmek ve Amerika’yı Ortadoğu bataklığından bir an önce çıkarıp ‘gerçek düşman’ olarak tanımladığı Çin’e yönelmek istiyor. Çin’in ipek yolu projesine efor harcamayı, Ortadoğu bataklığına efor harcamaya yeğliyor” dedi.
“EN BÜYÜK BANKALAR ÇİN’İN”
Baysan köşe yazısında, “Trump, bitmeyen savaşları bitirmek ve Amerika’yı Ortadoğu bataklığından bir an önce çıkarıp ‘gerçek düşman’ olarak tanımladığı Çin’e yönelmek istiyor. Çin’in ipek yolu projesine efor harcamayı, Ortadoğu bataklığına efor harcamaya yeğliyor. Haksız da sayılmaz. Gelin biraz Amerikan ekonomisini inceleyelim: 2000 yılında dünyanın en büyük 500 şirketi listesine baktığımızda, Çin’in sadece 8 şirket sokabilmiş olduğunu görüyoruz. 2019 yılında ise bu sayı tam 129. Amerikalıların ise 121 şirketi bulunuyor. Bundan 50 yıl önce, Amerika ıslak Amerikan rüyalarını yaşarken Amerikan ekonomisi Çin ekonomisinin tam 10 katıydı. Bugün ise sadece 1.5 katı. Dünyanın en büyük 10 bankasına baktığımızda, ilk dört bankanın tamamen Çin’e ait olduğunu görüyoruz” diye yazdı.

“SURİYE’DE ÇARŞI PAZAR KARIŞTI”
Barış Pınarı Harekatı ile ilgili planın çok zekice hazırlandığını anlatmaya çalışan Baysan; Operasyonun  “Fırat’ın Doğusu” olarak açıklandığını ve Türkiye’nin  de buna göre konum aldığını belirterek, “Trump, Fırat’ın Doğusuna girdiğimiz vakitlerde iç siyasete yönelik göstermelik tepkiler harici, harekete geçmemişti ancak dünya kamuoyunda yüksek bir kara propaganda bulunuyordu. Türkiye, Fırat’ın Doğusu’na odaklanan operasyonunu bir anda Fırat’ın Batısı’na çevireceğini söyleyince, işte o zaman çarşı pazar karıştı. Rusya’nın operasyona bakış açısı bir anda değişti keza Türkiye’nin Fırat’ın batısında kontrolü ele geçirmesi Rusya’nın bize karşı tehdit malzemesi olarak kullandığı, en büyük kozu olan İdlib meselesinin de ortadan kalkmaya çok yakınlaşması anlamına geliyordu” dedi. 

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER