Tüketici güven endeksi arttı

Tüketici güven endeksi arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Tüketici Güven Endeksi 2020 yılı Eylül ayı oranlarını açıkladı. TÜİK’ten tarafından yapılan açıklamada, ekonomik güven endeksinin ağustos ayında 85,9 iken, eylül ayında yüzde 3,1 oranında artarak 88,5 değerine yükseldiği belirtildi.


Yapılan açıklamada, ekonomik güven endeksindeki artışın, tüketici, reel kesim ve hizmet sektörü güven endekslerindeki artışlardan kaynaklandığı bildirildi.

Açıklamada, tüketici güven endeksinin bir önceki aya göre eylül ayında yüzde 3,2 oranında artarak 82,0 değerini, reel kesim güven endeksinin bir önceki aya göre yüzde 0,5 oranında artarak 105,7 değerini, hizmet sektörü güven endeksinin yüzde 6,4 oranında artarak 74,9 değerini aldığı ifade edildi. Perakende ticaret sektörü güven endeksinin eylül ayında yüzde 1,5 oranında azalarak 93,5 değerini ve inşaat sektörü güven endeksinin ise yüzde 2 oranında azalarak 83,3 değerini aldığı ifade edildi.

Güncelleme öncesi duruma göre hesaplanan ekonomik güven endeksinin ise eylül ayında bir önceki aya göre yüzde 3,2 oranında arttığı, ağustos ayında 85,9 olan endeksin, eylül ayında 88,6 olduğu belirtildi.

TÜİK’ten yapılan açıklamalarda, şu ifadelere yer verildi:

“Ekonomik güven endeksinin, tüketici ve üreticilerin genel ekonomik duruma ilişkin değerlendirme, beklenti ve eğilimlerini özetleyen bir bileşik endekstir. Endeks, mevsim etkilerinden arındırılmış tüketici güven endeksi, reel kesim, hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörleri güven endekslerinin alt endekslerinin ağırlıklandırılarak birleştirilmesinden oluşmaktadır.

Ekonomik güven endeksi hesaplamasında, her bir sektörün ağırlığı o sektörün normalleştirilmiş alt endekslerine eşit dağıtılarak uygulanmakta, güven endekslerine doğrudan uygulanmamaktadır. Bu kapsamda tüketici, reel kesim, hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörlerine ait toplam 20 alt endeks hesaplamada kullanılmaktadır.

Ekonomik güven endeksinin hesaplamasında kullanılan alt endeksler her ayın ilk iki haftasında derlenen veriler kullanılarak hesaplanmaktadır.

Ekonomik güven endeksinin 100'den büyük olması genel ekonomik duruma ilişkin iyimserliği, 100'den küçük olması ise genel ekonomik duruma ilişkin kötümserliği göstermektedir.”

 

 

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER