TÜKO-BİR Başkanı Özkale: Aktif çalışacağız

TÜKO-BİR Başkanı Özkale: Aktif çalışacağız

GAZETTE- TÜKO-BİR (Tüketiciyi Koruma ve Dayanışma Birliği Derneği)  Adana Şubesi geçtiğimiz Aralık ayında resmen kuruldu. Derneğin başkanlığını yapan avukat Rumeysa Özkale, tüketici haklarının yerleşmesi, bilinçli bir toplum oluşturulması adına Adana’da faaliyet yürüteceklerini ifade ederek bu doğrultuda aktif bir şekilde çalışacaklarına vurgu yaptı.


Ankara merkezli 1995 yılında kurulan TÜKO-BİR, tüketicilerin korunması amacıyla kurulmuş olup derneğin aynı vizyon ve misyon doğrultusunda hareket etmek amacıyla Adana’da da  faaliyet göstermeye hazırlanıyor.

“TÜKETİCİNİN KORUNMASINDA LİDER BİR DERNEK”

Ülkemizde tüketici haklarının yerleştirilmesi, yaygınlaştırılması ve bilinçli bir toplum oluşturulması ile tüketicilerin korunması amaçlı yapıcı çalışmalar yapmak amacıyla kurulduğunu söyleyen  TÜKO-BİR Adana Şube Başkanı Av. Özkale, derneğin yönetim kurulunu oluşturan Av. Mehmet Gökberk, Av. Tamara Kavtaradze, Av. Sinan Büyükşimşek ve Av. Yiğit Onat ile beraber derneğin aynı vizyon ve misyon doğrultusunda faaliyet göstermek amacıyla çalışmalara başladıklarını ifade etti. Derneğin tarihçesinden ve kurulma amaçlarından bahseden Özkale, “Derneğimiz, 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’un yasalaşmasına müteakiben 1995 yılında kuruldu. Derneğimizin merkezi Ankara olup Türk Standartları Enstitüsü yöneticileri tarafından ilk olarak Ankara Tüketici Koruma Derneği (ANDER) olarak faaliyet göstermekteydi. Daha sonra faaliyetleri ülke genelinde yaygınlaştırmak için derneğin adı TÜKO-BİR olarak değiştirilmiştir. Derneğimiz 2002 yılında 34 şube, 14 bin dolaylarında üye sayısına ulaşmıştır. Şuanki dernek başkanımız Prof. Dr. Hamil Nazik olup kurulduğu tarihten bu yana tüketicinin korunmasında lider bir dernek olarak bir misyon üstlenmiş ve her zaman ölçülü ve düzeyli bir rol üstlenmiştir” diye konuştu.

“TOPLUMSAL FARKINDALIK YARATIYORUZ”

Adana’da tüketici haklarını korunmasına yönelik bir boşluk olduğunu ve bu alanda tüketici hukuku ile ilgili çalışma yapan avukatların da az olmasınından dolayı böyle bir dernek çerçevesinde bulunduğunu belirten Özkale, toplumsal farkındalığı sağlamak amacıyla böyle bir platformda bulunduğunu dile getirdi. 2017 yılında meslek hayatına başlayan Özkale, bu alanda faaliyetler yürüterek, tüketici meselelerinin  duyurulması ve çözümünde beraberliği sağlayarak, üretici ve tüketici yönünden duyarlı bir ortam yaratılmasını sağlamak amacıyla dernek üyeleriyle beraber güzel çalışmalar ve projeler yapacaklarının altını çizdi. Özkale, “Yapılan çalışmalarla ilgili olarak tüketicilerin bilgilendirilmesi ve eğitilmesi adına konferanslar, paneller ve toplantılar düzenleyerek tüketici hakları konusunda tüketicinin bilinçlenmesini ve bu hakların uygulanması için de gerekli önlemleri almak temel amaçlarımızdan bir tanesidir. Türkiye genelinde örgütlenmeyi sağlayıp kitle iletişim araçlarını da kullanarak tüketicinin sesini duyurmaya çalışacağız. Tüketici şikâyetlerini inceleyip değerlendirerek takibini de yapacağız. Türkiye’nin dört bir yanından tüketicilerle temasa giren derneğimiz, tüketicinin korunması konusunda etkin lobicilik yapmış ve ilk tüketici yasasının çıktığı 1995 yılından bu yana yine tüketicinin korunmasında lider bir dernek olarak bir misyon üstlenmiştir” diyerek Adana şubesi olarak kendilerinin de aynı misyon ve vizyon doğrultusunda faaliyetler yürüteceklerini belirtti.

Konferanslar, paneller ve bilgilendirme toplatılarının yanı sıra Avrupa Birliği projelerinin de olduğuna değinen Özkale, Adana şubesi olarak Çağ Üniversitesi ve Sarıçam Belediyesiyle öğrencilere seminerler verdiklerini ve tüketici olarak bilinçlendirmeyi sağladıklarını söyledi.

“HERKES HAKKINI SAVUNMALI”

Adana Valisi Mahmut Demirtaş’tan destek sözü aldıklarını söyleyen Özkale, Demirtaş’a teşekkürlerini ileterek Vali’nin ve Belediye Başkanları’nın da desteğini alarak belediyelerde Tüketici Hakları Birimi kurmak istediklerinin altını çizdi. Tüketiciye mesajlar da veren Özkale, herkesin kendi hakkını savunmasını ve bir ürünü değiştirmekten çekinmemeleri gerektiğine vurgu yaptı.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER