Tuncel: Hayal et ve başar

Tuncel: Hayal et ve başar

Gazette Gazetesi İmtiyaz Sahibi Fatma İnci Gül ve Yönetim Kurulu Başkanı Âdem Aköl, Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle Çukurova Rektörlüğüne atanan Prof. Dr. Meryem Tuncel’e hayırlı olsun ziyaretinde bulundu. Tuncel, “Bence hayal etmek ve bir şeyi çok istemek onu başarmanın ilk şartıdır. Bilimde de bu böyledir ve başlangıç noktası bir hayaldir aslında. Bir sonraki aşama ise bu hayali gerçekleştirmek için planlı ve düzenli bir şekilde çok çalışmaya başlamaktır” dedi.


 ÜNİVERSİTEMLE GURUR DUYDUM

Çukurova Üniversitemizin 7’inci, kadın olarak da ilk Rektörü olan Tuncel, “Üniversitelerin toplum hayatında pek çok önemli fonksiyonları vardır. Eğitim, bilimsel çalışmalar, yerel ve evrensel bazda karşılaşılan sorunlara çözüm üretme, bölge ve ülke refahına katkı sağlama, ar-ge faaliyetleri bu fonksiyonlardan sadece bazıları. Çukurova Üniversitesi kurulduğu günden bu yana, gerek bölgemizin ve gerekse Ülkemizin ihtiyaç duyduğu her alanda bu misyonunu başarıyla yerine getirmiş ve getirmeye de devam etmektedir. Bundan sonra da artan bir heyecanla bu misyonunu yerine getirmeye devam edecektir.

Ben de Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunuyum ve her zaman üniversitemle gurur duydum. Bilindiği üzere hayatımın büyük bir bölümünü ABD’de geçirdim. Böbrek hastalıkları ve yüksek tansiyon dalında profesörüm. Geçtiğimiz Ağustos ayında Sayın Cumhurbaşkanımızın tensipleri ile mezunu olduğum Çukurova Üniversitesine Rektör olarak atandım. Elbette ki gururunu yaşıyorum. İnsanın memleketine hizmet edebilme ve bu kubbede hoş bir sada bırakabilme şansı olması tabii ki güzel bir duygu” ifadelerini verdi.

HAYALLERİNİZE SIKICA SARILIN

Amerika’daki kariyerinde öğrencilerin, asistanların ve tıp fakültesi tarafından en iyi öğretmen ödülüne layık görülen Tuncel, “Son olarak da dalında mükemmel olduğu düşünülen hocalara verilen bir ödüle layık görüldüm ve çalıştığım tıp fakültesine 1 milyon dolar bağış yapıldı. Bu ödül, Amerika Birleşik Devletleri’ne özel bir ödül ve kendi alanında üstün başarılı bulunan doktorları onore etmek ve bulundukları üniversitede tutmak amacıyla veriliyor.  Sonrasında ödülü veren sağlık sistemi beni birkaç kez arayarak bir tören düzenleyeceklerini ve buna ailemi ve arkadaşlarımı davet etmek için adreslerini istedi. Ben de, ülkemden çok uzakta olduğumdan yakınlarımın katılamayacağını bildirerek buna gerek olmadığını söylesem de beni ikna etmeyi başardılar. Sonra kuzenimin kendi sosyal medya hesabından bunu paylaşmasıyla ülkemde de duyuldu ve çok güzel sahiplenici tepkiler aldım. İşte o zaman buralardan çok uzakta olsam da, beni sevenlerin desteğini bir kez daha hissettim.

Bence hayal etmek ve bir şeyi çok istemek onu başarmanın ilk şartıdır. Bilimde de bu böyledir ve başlangıç noktası bir hayaldir aslında. Bir sonraki aşama ise bu hayali gerçekleştirmek için planlı ve düzenli bir şekilde çok çalışmaya başlamaktır.

Benim de başlangıç noktam hayal etmekti. Yeterli dil bilmeden ABD'ye gittim. Orada önemli noktalara gelebildim. Şimdi ise Amerika Birleşik Devletleri’nde kariyer hedefime ulaştıktan ülkeme dönüp hizmet etme şansını elde ettim.

Bence her şey mümkün. Sadece çalışmak, gayret etmek ve vazgeçmemek, hayallerin peşinden akılcı koşmak gerek. Lütfen hayallerinize sıkıca sarılın ve onu asla bırakmayın” diye konuştu.

 

 

 

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER