Türkiye’de kadın olmak zor

Türkiye’de kadın olmak zor

Serkan Uçar’ın hazırlayıp sunduğu, YouTube Gazette TV’de canlı olarak yayınlanan “Bir Tebessüm” programının bu haftaki konuğu Seyhan Kadın Çocuk Dayanışma Eğitim ve Kültür Derneği Başkanı Elife Müftüoğlu oldu. Dernek olarak eğitimlere çok önem verdiklerini söyleyen Müftüoğlu, “Kadın olmak akıldır, samimiyettir, iyi düşünmektir, evlattır, kardeştir, dosttur. Kadınların böyle bir yapısı var ama maalesef Türkiye’de kadın olmak zor bir durum, kadınlarımız kalıplaşmış kötü rollere koyuluyor” dedi.

Müftüoğlu, “Türk tarihinde kadının önemi vardır, kadın kutsaldır, her zaman kocasının yanında bir güçtür. Kadın olmak deyince doğduğumuz an da başlıyor dertlerimiz. Ülkemizde, ailenin büyükleri özellikle erkek çocuk istedikleri için, doğan kız çocuklarını beğenmezler. Eğitim hayatları için, evde otur iş yap, okumaya gerek yok derler. Kız çocuklarının eline bebek, erkek çocuklarının eline araba vererek toplumsal cinsiyet eşitsizliği çocuk yaşlarda öğretiliyor. Toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin eğitimi çocukluk evresinde, ilkokullarda verilmeli. Eğitim sistemine toplumsal eşitlik de eklenmeli” ifadelerini kullandı.

Müftüoğlu, “Biz dernek olarak, toplumsal cinsiyet eşitliğini, kadının siyasette ve yönetimde yer alması gerektiğini vurgulayarak eğitimler veriyoruz. Biliyorsunuz, Kurtuluş Savaşı’nda kadınlar ve erkekler hep beraber, omuz omuza vererek Türkiye Cumhuriyeti’ni kurduk. Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi ‘Kadınları geri bırakılan toplum, geride kalmaya mahkûmdur.’ Kadına şiddetin son bulması için İstanbul Sözleşmesi uygulanmalı ama ne yazık ki bu sözleşmenin kaldırılması söz konusu” diye konuştu.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER